Článek
„Nebezpečný a neprůchozí je nyní celý hraniční hřeben Beskyd. Tedy oblast na hranicích s Polskem a Slovenskem. Problémy máme nahlášené od Velké Čantoryje u Nýdku až po Hrčavu, ale také od Velkého Polomu až na Kohutku. Poničené jsou také Javorníky, to zrovna mapujeme,“ sdělil v pondělí dopoledne Právu náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.
Dodal, že všichni, kteří se nyní pohybují v beskydských lesích, by měli být velmi opatrní a obezřetní. „Hlavně houbaři a sběrači plodů. Vypadá to, že následky víkendových bouřek se budou odstraňovat dlouho. V současnosti ještě nejsme schopni více konkrétněji říct,“ doplnil Jaškovský.
Problémy v Ostravě
Zhruba dva týdny má trvat odstraňování poškozených stromů v Ostravě. Nejvíce tam bouře poničily nejlidnatější ostravský obvod Jih, konkrétně pak části Výškovice a Zábřeh.
„Začali jsme situaci řešit hned v neděli ráno a dosud ještě nejsme na konci. Od včerejška jsou naši pracovníci v terénu, nabídli nám pomoc i dobrovolní hasiči. Mapujeme lokality se zničenými stromy, stále jich přibývá,“ sdělila v pondělí dopoledne Právu mluvčí Ostravy-Jihu Gabriela Gödelová.
Dodala, že ta nejpalčivější místa už by měla být vyřešena. „Nejvíce vyvrácených a popadaných máme bříz, lip, smrků a borovic. Ale vyvrátily se také vzrostlé duby. Máme místo, kde spadlo několik stromů a zničilo celý plot, poškozených je mnoho automobilů. Naštěstí nikdo nebyl zraněn,“ líčila dále mluvčí Ostravy-Jihu. Samotní obyvatelé obvodu se ptají, jak mohou pomoci s úklidem. „Tak jim říkáme, že mohou odklízet spadlé větve a házet je na hromadu u kontejnerů,“ upřesnila mluvčí.
Také v ostravském lesoparku Bělský les řádil o víkendu silný vítr a déšť. I zde situaci stále mapují. „Snažíme se nejprve čistit lokality, kde se pohybuje nejvíce lidí. Budeme instalovat cedule s varováním na poničené stromy. Aby lidé byli obezřetní a opatrní,“ uvedl Dalibor Šuléř, výrobní náměstek Ostravských městských lesů.