Článek
Spolu s Berdychem a dalšími obviněnými se měl osobně účastnit dvou násilných loupežných přepadení v Praze. Bývalý elitní policista z pražského odboru boje s organizovaným zločinem (OBOZ) Žofčín měl podle ČTK zase půjčovat zločincům policejní uniformy a tipovat oběti.
"Nemohu se k tomu vyjadřovat. Musím vyčkat na zahájení trestního stíhání. To se nestalo," odpověděl na dotazy Práva ředitel Inspekce ministra vnitra Miroslav Borník. Dozorový žalobce Tomáš Milec uvedl, že o stíhání Suchomela a Žofčína nic neví.
Vyšetřovatelé se dostali k roku 2001
"Nedozoruji vyšetřování obviněných policistů. Mohu ale říci, že se podařilo doručit usnesení o zahájení trestního stíhání dalším dvěma osobám civilním, jež do gangu rovně patří," řekl žalobce. Uvedl, že z celkového počtu 23 civilních osob bylo usnesení doručeno již 21 osobám. "Případ je obsáhlý. Budeme muset vyslýchat stovky svědků," poznamenal Milec.
Nevyloučil, že další vyšetřování ještě rozšíří počet obviněných. "Ve vyšetřování trestné činnosti obviněných, kterou páchali od roku 1996, jsme zatím dospěli do roku 2001," vysvětlil žalobce.
Obviněných může být více
Vyšetřování bývalých a současných policistů dozoruje žalobce Svatopluk Nauš. S médii o případu nehovoří. Podle informací Práva by obvinění Suchomela a Žofčína rozšířilo počet stíhaných bývalých a současných policistů na pět osob.
"Ale ani tento počet není konečný. Podezřelých policistů je víc. Počet nelze sdělit," řekl Právu policejní zdroj seznámený s případem. Odmítl potvrdit, že jsou již stíháni elitní důstojníci Petr Koňařík a Jiří Kaňka a řadový expolicista Jiří Železný.
Členové gangu spáchali podle obvinění vedle loupeží i dvě vraždy. V roce 1996 se zmocnili majitele firmy Benet, zlatníka Václava Tomana, od kterého chtěli získat peníze. Mučili ho, tělo bylo nalezeno ve Slapské přehradě. V roce 2002 zmizel obchodník Jan Skala, jehož tělo se dosud nenašlo.