Článek
"Tajně spolykal prášky. Sebevražda se Becharovi ale nepovedla. Přišlo se na to včas, a tak ho převezli minulý týden v úterý do nemocnice v Trenčíně. Všechno utajili," upozornil Právo slovenský zdroj.
Právu to nepřímo potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. "Takovou informaci mám, ale není to oficiální sdělení slovenské strany," řekl. Co vedlo Becharu k sebevražednému pokusu, se zatím neví.
Bechara čeká na vydání do ČR
Jeho slovenský obhájce advokát Milan Hart se včera vyjádřil vyhýbavě. "Neviem odpovedať," reagoval Hart na dotaz, zda ví, že se Bechara pokusil o sebevraždu, a proč se odhodlal k sebevražednému pokusu. Ujistil však Právo, že Bechara je od pondělka v bratislavském vězení, kde čeká na vydání českým úřadům.
Obava z vydání českým orgánům je zřejmě hlavním motivem sebevražedného pokusu. Bechara už šest let čelí před českobudějovickým krajským soudem obžalobě z podvodů se škodou okolo 700 miliónů korun. Od loňského listopadu je podle obvinění jedním z hlavních organizátorů únosu a zmizení Lamberta Krejčíře, otce uprchlého několikanásobně trestně stíhaného miliardáře Radovana Krejčíře. České soudy mohou uložit za oba skutky mimořádný trest nad 15 let vězení a přikázat zajištění Becharova majetku.
Strach z pomsty
Ze sebevraždených motivů Bechary však nelze vyloučit ani obavy ze ztráty podpory ze strany některých českých policistů a zpravodajců, kteří po Becharově útěku z ČR do Bejrútu na podzim 2002 v následujících letech zřejmě zajišťovali jeho volný pohyb na českém území.
"Pan Bechara bez problémů využíval po roce 2002 k cestám do ČR ze Slovenska a zpět hraniční přechody Brodské a Drietoma," upozornil Právo slovenský kriminalista. Upřesnil, že se o Becharu, jeho bývalou manželku Beatu a její rodinu Baníkových zajímala žilinská kriminálka nejpozději od roku 2003. "Beata po rozvodu odešla do Prahy a žije s podnikatelem izraelské národnosti, který provozuje v Praze restauraci a kavárnu," dodal.
Zřejmě největší vítr však Bechara má z pomsty Radovana Krejčíře, který právě Becharu ve své knize vydané před vánocemi 2005 obvinil z vraždy svého otce Lamberta. V této a loni před volbami vydané druhé knize Radovan Krejčíř nepřiznal, že právě on vydal z vyšetřovací vazby před pěti lety v srpnu písemný pokyn pracovnici švýcarské Coutts Bank Čechošvýcarce Daně Wedenikové k převedení 400 tisíc švýcarských franků na Becharovo konto v curyšské bance.
Co Krejčíř zamlčel
Krejčíř zamlčel, že ze strachu před konfiskací svého miliardového majetku přistoupil na Becharův plán zachránit majetek převodem na Becharova konta. Proto podle dokumentace Práva v srpnu a na počátku září 2002 vydal Wedenigové písemné pokyny prodat například všechny investice "na účtech F" a převést peníze na Becharův účet. Tyto pokyny však 10. 9. 2002 znenadání Krejčíř zrušil tak, aby o tom Bechara nevěděl. Důvod byl prostý. Bechara měl výše zmíněných 400 tisíc franků předat Krejčířově obhájkyni advokátce Lence Vislocké, ale neudělal to.
Krejčíř se dosud veřejně nepřiznal ani k tomu, že podle informací Práva motáky - písemné pokyny Wedenigové - osobně předal policistům v době výkonu své druhé vyšetřovací vazby v Českých Budějovicích, která začala před čtyřmi lety v září, několik dnů před zavražděním podnikatele Petra Šebesty, který v Krejčířových kauzách vystupoval jako utajený svědek.
Právě tehdy Krejčíř policistům napsal do seznamu únosců svého otce Becharu, Jakuba Konečného (zmizel před dvěma lety), nejmenovaného policistu, Vlastimila Spěváka, Miroslava Ruse, řidiče Jaroslava Starky. Před třemi lety podle policejní dokumentace pak do tohoto výčtu policistům zahrnul i Jaroslava Starku.