Článek
Soud rozhodl před časem bez ústního jednání, v úterý usnesení zpřístupnil v soudní databázi. Spor se vleče od roku 2005. Zpočátku se zdálo, že úspěšnější bude Bauhaus. Nejvyšší soud (NS) do případu poprvé zasáhl v roce 2007. Rozhodl ve prospěch Svěráka, nařídil nové projednání věci, a předznamenal tak celkový výsledek sporu. Soudci tehdy zdůraznili, že autor svobodně rozhoduje o užití svého díla, za něž mu přísluší odměna.
Následoval rozsudek Krajského soudu v Brně a Vrchního soudu v Olomouci, který přiznal Svěrákovi právo na omluvu i odškodné. Nyní už NS nenašel důvod k zásahu. Rozsudek prý důsledně a přiléhavě vychází z platné úpravy autorského práva a je v souladu se závěry předchozího rozsudku Nejvyššího soudu v téže kauze.
Společnost Bauhaus prodává výrobky pro kutily, stavebniny či zahradní techniku. Část textu využila v reklamní kampani na míchačku na stavební hmoty. Slova "upeč...třeba zeď" použila na nejméně 211 velkoplošných reklamních plochách. Svěrák to pokládal za neoprávněné využití a změnu autorského díla.
Herec věnuje vysouzené peníze na konto paraplegiků
Zástupci Bauhausu v minulosti tvrdili, že slogan použitý v reklamě nesplňuje znaky autorského díla a nemá se Svěrákovou písní přímou souvislost. Slogan prý vyjadřoval myšlenku, že použití propagovaného stroje je tak jednoduché, že ho zvládne i hospodyňka. Soudy ale nakonec zohlednily obecnou známost textu Svěrákovy písně. Pouhá tři slova z textu prý evokují zbytek písně.
Právní zástupce Svěráka už v minulosti novinářům řekl, že herec vysouzené peníze poskytne na "dobrou věc", zřejmě na konto paraplegiků. Píseň Dej cihlu k cihle, známá také jako Dělání, zazněla v televizní pohádce Princové jsou na draka.