Článek
Tlčiková zneužívala údaje klientů a bez jejich vědomí a souhlasu uzavírala úvěrové smlouvy od poloviny roku 2013 až do konce roku 2017. Podle verdiktu senátu vyškovského soudu v čele se Zdeňkou Kalovou nejméně patnáctkrát čerpala peníze od České spořitelny nebo Stavební spořitelny České spořitelny.
Nejdřív splácela
Ženě se nejprve dařilo úvěry splácet, ovšem s přibývajícím časem se zrychlovala frekvence nových úvěrů a zvyšoval se počet nesplacených. Žena proto zkusila novou taktiku.
„Jako osobní bankéřka bez vědomí a souhlasu klienta vytvořila pokyny k prodeji jeho cenných papírů, případně z jeho účtu nebo za pomoci platební karty, kterou si nechala vydat bez jeho souhlasu, vybrala či převedla 1,1 milionu korun. Peníze použila k vlastnímu prospěchu, zejména však na umoření výše popsaných pohledávek,“ napsala soudkyně Kalová do rozsudku, který má Právo k dispozici.
Tlčiková si nakonec vyslechla trest tří let podmíněně odložených na zkušební dobu pěti let, k tomu má spořitelně zaplatit 3,5 milionu korun. Trest je pravomocný, žena i státní zástupce se vzdali práva odvolání. Podle mluvčího Finanční skupiny České spořitelny Filipa Hrubého šlo o výjimečný případ.
Policisté na Moravě zablokovali na 200 podvodných domén
„Můžeme ho charakterizovat jako selhání lidského faktoru, které mělo jednoznačný charakter kriminálního jednání. Šlo o ojedinělý případ podvodného chování, kde primárním cílem pachatelky byly finanční prostředky v držení banky, ne v držení našich klientů,“ konstatoval Hrubý.
„Přijali jsme řadu opatření, jejichž efektivitu částečně potvrzuje i fakt, že od odhalení této pachatelky k podobnému případu nedošlo, jakkoli finální efektivitu těchto opatření budeme schopni vyhodnotit až v dlouhodobějším horizontu právě z důvodu ojedinělosti srovnatelných událostí,“ dodal mluvčí.