Hlavní obsah

Banální pře o nezaplacenou fakturu zabrala justici 25 let. Peníze stejně už neuvidím, říká „vítěz“ sporu

Brno

Psal se rok 2000. Technici poprvé spustili reaktor v jaderné elektrárně Temelín, díky opoziční smlouvě vládl Miloš Zeman a v amerických prezidentských volbách zvítězil George W. Bush. A na pražský městský soud doputovala žaloba o 878 tisíc korun kvůli nezaplacené faktuře za pět tisíc telefonních karet. Před pár týdny spor po pětadvaceti letech skončil.

Foto: Novinky/Právo

Článek

Šlo o naprosto banální spor mezi dvěma podnikateli. Jeden dodal zboží, druhý měl zaplatit, přičemž pohledávka byla uznána. Jenže peníze nikdy nedorazily. Dodavatel se proto obrátil na soud, kde spor na čtvrt století zamrzl.

Přestože letos v polovině února justice konečně uznala, že dodavatel má skutečně nárok na zaplacení faktury, dlužník mezitím prošel konkurzem, a navíc jej postihly těžké zdravotní komplikace. Dodavatel tak sice vyhrál, ovšem jak sám říká, peníze už zřejmě nikdy neuvidí.

Spor původně řešil, či spíše neřešil, pražský městský soud. Když jej dodavatel urgoval, že se více než rok po podání žaloby nic neděje, tehdejší místopředseda soudu konstatoval, že stížnost na průtahy je opodstatněná.

„Soudní kancelář byla zatížena personálními změnami, proto také došlo k prodlení s vyřizováním věcí nově napadlých, když pozornost soudce byla soustředěna především k nedodělkům starším tří a pěti let,“ vysvětloval podle dokumentu, do kterého Novinky nahlédly, místopředseda soudu. To se psal rok 2002 a řízení se zastavilo kvůli tomu, že na majetek žalovaného byl prohlášen konkurz.

Soud: Zcela jasné

Další posun v případu nastal až v roce 2024, kdy případ dostal na stůl Obvodní soud pro Prahu 7 a rozhodl, že dlužník má skutečně fakturu zaplatit. Jeho verdikt pak 18. února 2025 potvrdil Městský soud v Praze.

Podle rozsudku, s nímž se Novinky seznámily, neměl soud s rozhodnutím moc práce. Žalovaný vlastně jen namítal, že celá transakce byla vzhledem k předchozím obchodním kontaktům nepravděpodobná.

„Úkolem soudu není posuzovat, zda je či není určitá skutečnost obecně pravděpodobná, ale zda žalobcem tvrzená skutečnost je či není prokázána. Žalobce tvrdil, že žalovanému prodal 5000 telefonních karet za částku 878 000 korun a že následně žalovaný tento svůj závazek písemně uznal. Dle názoru odvolacího soudu z uvedených listin podepsaných žalovaným tyto skutečnosti zcela jasně vyplývají,“ rozhodl soud.

Chce odškodné za průtahy

Vítěz sporu ale verdikt soudu s nadšením nepřijal. „Kdyby soud ze začátku o mé podané žalobě rozhodl a projednal ji včas, mohl jsem se ještě domoci spravedlnosti a dlužných peněz,“ řekl Novinkám.

„Teď už podle mě peníze nikdy bohužel neuvidím. Situace mě poškodila zdravotně, mělo to vliv na moji psychiku, podepsalo se to na mém rodinném i osobním životě. Tehdy to bylo opravdu hodně peněz, dostal jsem se kvůli tomu do potíží,“ zrekapituloval muž neslavný výkon justice.

Muž se po rozhodnutí soudu obrátil na ministerstvo spravedlnosti s tím, aby mu kvůli průtahům zaplatilo odškodné necelých 200 tisíc korun.

Výběr článků

Načítám