Článek
Tím jim prý byla odepřena možnost trávit přestávku podle svého uvážení a pracovali tak v nepřerušitelném režimu.
Soud na to měl ale jiný názor. Dozorci měli podle soudu zaměstnavatelem standardně umožněno, aby čerpali přestávky na jídlo ve službě v prostoru věznice, ať už měli jídlo s sebou z domu, nebo využili kantýnu.
Kvůli účasti na Bendově mejdanu končí ředitel teplické věznice Blažek
„A protože mohli být v průběhu přestávky vystřídáni jiným příslušníkem, nejednalo se v takovém případě o službu, jejíž výkon nemůže být přerušen,“ stojí v rozsudku soudu z 24. března, jehož text má Právo k dispozici.
Očkovat proti koronaviru se budou i vězni
Nic na tom podle soudu nemění ani skutečnost, že žalobci na sobě měli v průběhu přestávky výstroj a výzbroj včetně radiostanice, přestávku z praktických důvodů trávili ve věznici či byli v případě mimořádných událostí povinni přestávku přerušit a zakročit.
Trestanci ve věznici v Bělušicích protestovali kvůli fámě
„Skutečnost, že jsou žalobci v průběhu přestávky ustrojeni ve služební uniformě a vyzbrojeni donucovacími prostředky, není sama o sobě způsobilá učinit z jejich služby službu nepřerušitelného charakteru,“ konstatoval dále soud.
Významnou roli pro posouzení žaloby hrál i počet případů, kdy byli žalobci povinni přerušit přestávku z důvodu mimořádné události. „K těmto krizovým situacím dochází jen zcela výjimečně,“ dodal soud.