Článek
Informaci o sraženém zvířeti na silnici přijali policisté v pondělí před sedmou hodinou ranní na lince 112. Zvíře leželo v levém pruhu ve směru od Chrastavy na Liberec.
„Potvrdilo se, že se jedná o vlka. Tělo zvířete si převzalo liberecké pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny,“ uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.
„Podle všeho je to mladé zvíře, půjde samozřejmě na genetické vyšetření, ale podle vizuální stránky a podle toho, jak to vypadalo, tak na 99 procent to vlk je,“ potvrdil pro agenturu ČTK také Jakub Čejka z AOPK.
Jaké auto zvíře srazilo, policie neví, nehoda hlášena nebyla. Místo, kde auto zvíře srazilo, je jediným úsekem, kde zvěř může rychlostní silnici překonat. Frekventovaná čtyřproudá silnice I/35 mezi Libercem a Chrastavou je jinak oplocená. V místě bez oplocení ale chybí ekodukt, kterým by se zvířata mohla bezpečně dostat na druhou stranu.
Případy, kdy auto srazí vlka, jsou v Libereckém kraji ojedinělé, podle Jakuba Čejky jde o tři až čtyři do roka.
Vlci se v Libereckém kraji vyskytují minimálně od roku 2014, kdy bylo potvrzeno jejich rozmnožování v Máchově kraji. Nyní v regionu podle posledních odhadů libereckého krajského úřadu, jenž také proplácí škody způsobené vlky, žije šest smeček vlků čítajících čtyřicet až šedesát jedinců. Jejich teritoria jsou v Jizerských horách, Lužických horách, na Kokořínsku i v Krkonoších.