Článek
„Odborníci na místě potvrdili, že se s největší pravděpodobností skutečně jedná o vlka, samce o váze asi 40 kilogramů. Následně odebrali vzorky pro genetickou analýzu, která by měla přesněji určit původ zvířete,” uvedla tisková zpráva.
Podle odborníků vlk pravděpodobně pochází z takzvané středoevropské nížinné populace. Její centrum výskytu je v Německu a západním Polsku, zasahuje ale i do České republiky.
Nehoda se stala koncem minulého týdne. Mrtvého vlka, který se původně pokoušel překonat dálnici pár desítek metrů od mostu přes silnici mezi Skorkovem a Zbinohami, našel na poli místní občan Václav Pinkas. Ten v pátek večer kontaktoval Hnutí DUHA. Místní zoologové Václav Hlaváč a Pavel Hulva následující den vyjeli k případu kvůli potvrzení, že se jedná o vlka.
„Pokud nás lidé upozorní na výskyt uhynulého zvířete včas jako v tomto případě, je možné čerstvé tkáně využít na analýzy celých genomů, což vzhledem k pokrokům v technologiích umožňuje získávat neuvěřitelné detaily, například o adaptacích na změny prostředí,” řekl docent zoologie a molekulární ekolog Pavel Hulva z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy.
Ekodukty jako ochrana
Oběťmi staveb a rekonstrukcí dálnic nejsou pouze vlci, kromě nich se o podobné přechody přes dálnice pokoušejí i losi a rysi. Částečně by šlo podobným nehodám zabránit dobře navrženými ekodukty. Těch je však podle odborníků v republice minimum a mnohdy jsou realizovány na zcela nelogických místech.
„Bohužel řešením není ani oplocení dálnice, protože tím vzniká pro zvířata zcela neprůchodná bariéra. Jedinou možností tak zůstává zajistit dostatečnou průchodnost dálnice pro faunu dostatečným počtem nadchodů a podchodů, které umožňují zvířatům překonat dálnici bez rizika srážky s vozidly,” okomentoval situaci ředitel regionálního pracoviště AOPKL ČR, Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč.