Hlavní obsah

Ať za mřížemi nekončí lidé s menšími prohřešky. Ombudsman radí co nejdřív řešit přeplněné věznice

2:35
2:35

Poslechněte si tento článek

Brno

Česko musí podle ombudsmana Stanislava Křečka řešit dlouhodobý problém s přeplněností věznic. Zdůraznil, že je nutné jim co nejrychleji odlehčit, a to novelou trestního zákoníku, která zajistí, aby za mřížemi nekončili i lidé s mírnějšími prohřešky. Křeček to sdělil Novinkám s tím, že s přeplněností se potýká 16 z 35 nápravných zařízení v zemi.

Foto: KVOP

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček

Článek

„Další nadužívání kapacit věznic s sebou nese příliš mnoho rizik. Nemá tedy smysl přilévat oleje do ohně. Mnohdy zde nedojde ani k nápravě a převýchově vězně, což by mělo být primárním cílem odnětí svobody. Naopak, efekt pobytu je často opačný,“ uvedl Křeček.

Veřejný ochránce práv je přesvědčený o tom, že se změnou práce s odsouzenými a tím, že s částí z nich se bude pracovat na svobodě, dosáhne v první řadě lepší nápravy mnohých z nich, a navíc se ušetří výdaje státu, tedy „peníze daňových poplatníků“, spojené s péčí o vězně.

V Česku je momentálně za mřížemi okolo 19 500 osob. Křeček upozornil na to, že jejich přeplněnost působí i další potíže. Vězeňská služba se potýká s nedostatkem dozorců a vězeňského personálu, navíc po technické stránce už není možné některé věznice rozšiřovat tak, aby byly schopny pojmout tisíce odsouzených a lidí čekajících za mřížemi na soudní řízení.

Navíc ČR si mezi evropskými státy dlouhodobě udržuje vrchní příčku s nejvyšším poměrem počtu vězňů na obyvatele. Ombudsman proto považuje za důležité projednat novelu trestního zákoníku co nejdříve a „schválit ji ještě v tomto volebním období“.

Nutné je zmírnění trestů

Připravovaná novela přehodnotí některé trestné činy a sníží výšku ukládaných trestů, které bývají podle ochránce někdy v naprostém nepoměru k závažnosti postihované kriminality.

„Nemá smysl posílat za mříže lidi, kteří se například opakovaně dopustili drobné krádeže či nezaplatili výživné. Zde by byl účinný jiný druh sankce, třeba pokuta, s čímž zmíněná novela počítá. Protože se tímto problémem a jeho důsledky zabýváme řadu let, jsem velmi rád, že konečně vidíme nějaký posun,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Jaké jsou podle ombudsmana konkrétní negativní dopady přeplněných vězení?

– Výkon trestu neplní účel převýchovy a nevede k nápravě či minimalizaci rizika recidivy po propuštění vězně;

– nedostatek personálu, vysoké nároky na personál;

– zvýšené napětí a častější výskyt šikany;

– zastrašování a násilí mezi odsouzenými;

– potenciální vznik „nekalých spolčení“, která jsou nebezpečná pro život ve věznici, ale zasahují také do života po propuštění;

– omezování soukromí vězňů a zhoršené podmínky pro provádění řádného dozoru;

– nesplnění evropských standardů, které se týkají minimální podlahové plochy na jednoho vězně v cele.

Výběr článků

Načítám