Hlavní obsah

Ať přijde, chytnu ho pod krk a jde do mrazáku, komentoval svědek jednání o vraždě ve Slopném

Místy až bizarní scény hraničící s pohrdáním soudem se ve čtvrtek odehrávaly u Krajského soudu ve Zlíně v případu rozhodování o obnově řízení v kauze brutální vraždy seniora ve Slopném na Zlínsku z roku 2011.

Svědek Milan Rakaš u souduVideo: Novinky

Článek

Hlavním protagonistou byl během dne „korunní svědek“ a muž odsouzený v minulosti za podvody Milan Rakaš, se kterým jeden z odsouzených mladíků, Maroš Straňák, trávil určitý čas ve vazbě. Rakaš již dříve uvedl, že se mu Straňák ve vazbě svěřil s účastí na loupežném přepadení, které skončilo vraždou.

V soudní síni nyní z jeho strany nechybělo rozhazování rukama, skákání do řeči obhájcům, nevhodné reakce směrem k nim, průpovídky k soudu, a především opakované úpravy své výpovědi.

„Svědek si vymýšlí, v životě jsem se mu nepřiznal,“ reagoval Straňák.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Dvojice mladíků David Šimon (zleva) a Maroš Straňák si dosud z více než dvacetiletého trestu odseděli jedenáct let. Stále tvrdí, že jsou nevinní

Na otázku novinářů, zda Rakaš nemá coby korunní svědek strach z odplaty ze strany odsouzeného muže, Rakaš uvedl: „Ať přijde. Já ho chytnu pod krk a jde do mrazáku. Hned. Ať to na mne zkusí. A ten druhý. Pokud přijdou, já jsem připravený,“ řekl Rakaš.

Straňák zopakoval, že je nevinen. „Mstít se nebudu,“ podotkl odsouzený muž.

Soud rozhoduje, jestli znovu otevře případ brutální vraždy ve Slopném

Krimi

Právě na základě svědectví bratranců Milana a Ludvíka Rakašových plus přítomnosti kontroverzních pachových stop skončili mladíci Maroš Straňák a David Šimon za vraždu seniora ve Slopném na Zlínsku na 24,5, respektive na 20,5 roku ve vězení. Oba přitom od začátku tvrdí, že jsou nevinní. Za mřížemi dosud strávili jedenáct let. Soud je nejprve viny zprostil, pachové stopy jako důkaz nestačily, pak se objevilo svědectví Rakaše.

Tresty za brutální vraždu seniora platí, řekl Nejvyšší soud

Krimi

Případem slopenské vraždy se dlouhodobě zabývají dvě reportérky serveru Seznam Zprávy Adéla Jelínková a Christine Havranová. Ve své sérii deseti podcastů, na kterých pracovaly rok a půl, upozornily na nesrovnalosti ve vyšetřování. Ve čtvrtek obě před soudem vypovídaly jako svědkyně.

Milan Rakaš si trvá na svém

„Minulý rok jsme mluvily s jedním ze dvou korunních svědků Ludvíkem Rakašem. Ten nám řekl, že Maroš Straňák se k činu nikdy nepřiznal. A naopak vraždu popíral, i když před soudem v roce 2014 Straňáka svou výpovědí usvědčil a řekl, že se mu svěřoval ve vazbě,“ sdělila Právu Jelínková.

Podle ní jí Ludvík Rakaš řekl, že dostal vzkaz od svého bratrance Milana přes jeho advokáta. Když prý bude o Straňákově přiznání vypovídat, dostane se dřív z vězení. Oba příbuzní Rakašovi byli tehdy ve vazbě kvůli jiné kauze.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Korunní svědek v případu vraždy Milan Rakaš v sedě sleduje, jak justiční stráž do soudní síně přivádí dvojici odsouzených mladíků

Čtvrteční výpověď Milana Rakaše, kdy potvrdil, že se mu Straňák svěřil s vraždou seniora, ji nepřekvapila: „Nedokázal jasně odpovídat na otázky. V podstatě řekl, že mu nedělá problém lhát. Pokaždé ve výpovědi říkal něco naprosto jiného. S kolegyní si stojíme za tím, že tento případ soud otevřít musí. Už jen kvůli tomu, aby se zjistilo, kdo Miroslava Sedláře skutečně zavraždil. Ta naše zjištění ukazují jiným směrem,“ naznačila Jelínková.

Oběť vraždy pracovala pro slovenskou mafii

Tím směrem je podle ní slovenská mafie. „Oběť vraždy, Miroslav Sedlář, pro ni opravoval zbraně. V tom prostředí se pohyboval například slovenský recidivista Zoltán Kovács, jehož DNA se našlo poblíž místa činu na kukle, na které byla i krev Miroslava Sedláře. Pracoval v té době pro slovenskou mafii obchodující s obětí,“ zjistily reportérky a Adéla Jelínková pokračovala: „S Kovácsem jsme mluvily. Řekl nám, že Sedláře znal, že s ním jeho skupina obchodovala. To nám potvrdili i další svědci. Sám byl hodně překvapený, že nešel do vazby a že to policisté podle jeho slov rychle smetli a na nic se jej neptali. Jeho vyšetřování skončilo tehdy, když řekl policii, že s tím nemá nic společného.“

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Justiční stráž hlídá dvojici mladíků odsouzených za vraždu seniora ve Slopném na Zlínsku

Policisté podle ní stanovili motiv vraždy, kterým bylo loupežné přepadení kvůli krádeži několika kusů zlatých šperků, na základě výpovědi rodiny oběti. „Podle nich se ztratilo pár zlatých šperků, ale ostatní zůstaly na místě,“ naznačila Jelínková.

O případnou obnovu řízení, o kterou se dvojice mladíků snaží opakovaně už mnoho let, bude zlínský soud rozhodovat nejdřív 11. března, kdy bude v soudní síni vypovídat Ludvík Rakaš.

Čekat na další soud budou oba stále za mřížemi. „Skutek jsem nespáchal, dostal jsem jednadvacet let, jedenáct už sedím. Nevím, co mám dělat,“ dodal David Šimon.

Pachové stopy jsou nespolehlivé, tvrdil advokát. Soud obnovu procesu v případě vraždy zamítl

Krimi

Výběr článků

Načítám