Článek
Oznámení se týkalo uložení bomby na nádražích a ve vlacích. Policisté kvůli hrozbě evakuovali na více než hodinu rovněž poštu v Brně v ulici Nádražní, budovu muselo opustit zhruba 50 lidí. Na místě byli z preventivních důvodů i záchranáři. Pošta se znovu otevřela kolem 10:00.
Nahlášenou bombou se policie zabývala například i v Tišnově na Brněnsku, oznámení o ní přišlo e-mailem na tamní městskou policii. Výbušnina se nakonec nenašla.
Podobná oznámení o výbušných systémech hlásili policisté i z dalších krajů, například na Vysočině ráno zkontrolovali dva vlaky ve stanicích v Ostrově nad Oslavou a v Havlíčkově Brodě.
„Evakuovali jsme cestující do bezpečného prostoru. Žádné podezřelé předměty jsme nenašli a oba vlaky pokračovaly v jízdě,“ uvedli policisté na Twitteru.
VYSOČINA - Policisté na Vysočině zkontrolovali v souvislosti s oznámením dnes ráno dva vlaky. Ve stanici v Ostrově nad Oslavou a v Havlíčkově Brodě jsme evakuovali cestující do bezpečného prostoru. Žádné podezřelé předměty jsme nenašli a oba vlaky pokračovaly v jízdě.#policievys pic.twitter.com/F1BzWiBvuo
— Policie ČR (@PolicieCZ) February 6, 2023
Vlak prohlíželi i policisté v Olomouckém kraji, jednalo se o soupravu v Hranicích na Moravě a žádný nástražný výbušný systém se tam nenašel. Cestující nastoupili zpět do vlaku a pokračovali v cestě.
Po oznamovateli výhrůžek pátrají kriminalisté. Mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb uvedl, že na stanovení trestní kvalifikace je ale ještě brzy.
Obecně za šíření poplašné zprávy hrozí podle trestního zákoníku až dva roky vězení, zmínila ČTK. Pokud si tak pachatel počíná opakovaně nebo pokud způsobí značnou škodu, zvyšuje se sazba na rok až pět let odnětí svobody. Za škodu velkého rozsahu se sazba zvedá na dva roky až osm let.