Článek
Obvodní soud loni žalobu státu zamítl s tím, že nejde o bezdůvodné obohacení. Proti tomu se úřad odvolal.
Zástupce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) novinářům po skončení jednání řekl, že zváží možnost podání dovolání k Nejvyššímu soudu. „Žalovaní jsou v prostorách bez právního důvodu, bez nájemní smlouvy. Tyto prostory v inkriminovaném období užívali, a proto jsme byli povinni ve smyslu zákona o majetku České republiky vymáhat podle nás oprávněnou náhradu za bezesmluvní užívání,” připomněl.
Právní zástupce Virtové Pavel Uhl naopak rozhodnutí soudu vítá. „Domnívám se, že je v pořádku, protože soud nastavil ÚZSVM určité mantinely, aby nemohl bezdůvodně šikanovat naše klienty,” řekl novinářům. Centrum podle něj slouží ku prospěchu veřejnosti a nevytváří žádný zisk. Obohatit se tak nijak nemohlo.
Skončila jim smlouva
Stát požadoval peníze za období od začátku března 2016 - kdy Klinice skončila smlouva o roční bezplatné výpůjčce objektu v Jeseniově ulici - do začátku října téhož roku, kdy nemovitost od státu získala Správa železniční dopravní cesty. Klinika tehdy za užívání budovy a pozemku neplatila nájemné, podle předchozí dohody ale hradila tisícikorunu denně.
Soudy loni rozhodly, že aktivisté musí objekt vyklidit a uvolnit. Vykonatelnost rozhodnutí ale následně dočasně odložil Nejvyšší soud, takže Klinika dál funguje. Pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům.
V minulosti se stala terčem útoku žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli nedostatku důkazů. V červnu podal starosta Prahy 3 Alexandr Bellu trestní oznámení kvůli údajnému znásilnění dvou žen, kterého se měl dopustit jeden z aktivistů v centru. Policie případ vyšetřuje. [celá zpráva]