Hlavní obsah

Aktivisté v Praze znovu bojovali za rychlost 30 km/h. Tentokrát šli ze Štvanice

Aktualizováno

Pražskou magistrálu ve čtvrtek v odpolední špičce opět blokují demonstranti, kteří chtějí, aby se rychlost v metropoli snížila na 30 km/h. Tentokrát jdou ze Štvanice k Národnímu muzeu.

Pochod aktivistů na magistráleVideo: Pavel Jaňurek, Novinky

Článek

„Omezíme na chvíli automobilovou dopravu, která se v Praze vymkla kontrole. Dáme tak politikům jasný vzkaz, že jejich povinností je hájit naše práva, ačkoli jim sami nerozumí, protože se vozí v autech,“ uvedli organizátoři před startem průvodu, který měli nahlášený.

„V rámci dnešního shromáždění se uskuteční pochod z Hlávkova mostu přes magistrálu až k Národnímu muzeu. Prosíme všechny řidiče, aby s tímto dopravním omezením počítali a zmiňovanému úseku se vyhnuli,“ uvedla policie před pochodem.

Podle reportéra Novinek se pochodu účastnilo několik desítek lidí. Protestující šli přes celou šířku silnice a řidičům tak nezůstal na rozdíl od minulého týdne žádný jízdní pruh volný. Policie proto odkláněla auta na nábřeží.

Aktivisté v ranní špičce opět blokovali pražskou magistrálu

Krimi

Protesty organizuje iniciativa Poslední generace pod názvem 30 pro Prahu, která bojuje za ulice bez aut. Požaduje po politicích a vedení magistrátu zavedení nejvyšší dovolené rychlosti v Praze 30 km/h. Podle nich se tak zvýší bezpečnost, sníží emise a zlepší zdraví lidí.

Učinily tak již Paříž nebo Brusel. Tyto metropole mají sice omezenou rychlost, ale také mají okolo sebe vystavěné obchvaty.

Okolo Bruselu vede dálniční okruh, na který je napojeno několik dalších dálnic, například směrem na Gent, Antverpy, Lovaň nebo Lille. Paříž má vnitřní i vnější okruh, aby řidiči do centra nemuseli vůbec vjíždět. Praha oproti tomu má jen rozestavěný Pražský okruh, jehož dokončení je v nedohlednu.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Aktivisté v centru Prahy demonstrují za nižší rychlost

Protesty jsou řádně ohlášené na magistrátu, který aktivistům neuložil žádnou změnu trasy. Policie s podobnými akcemi na páteřních komunikacích nesouhlasí. Úřad posoudil, zda oznámení má všechny náležitosti, dodržuje lhůty a nekoliduje s jinou akcí.

„Zákaz kvůli omezení dopravy přichází v úvahu spíše zcela teoreticky za stavu, kdy by shromáždění blokovalo určitou oblast dlouhodobě (dle situace, ale určitě více než několik hodin) a znemožnilo například přístup občanům k jejich bydlišti, do zaměstnání a podobně, případně dlouhodobě znemožnilo zásobování a tyto potřeby by nešlo realizovat jinak, například pěším přístupem,“ uvedl již dříve mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Po výpadovce z Brna se cizinec v SUV hnal rychlostí 170 km/h

Krimi

Výběr článků

Načítám