Článek
Ke konfrontaci došlo v Brně v polovině června 2019 na křižovatce Palackého třídy a Kollárovy ulice.
„Obžalovaný nejprve ohrozil poškozeného, který na přecházel po přechodu pro chodce, jehož verbálně napadl slovy 'debile, co mi tam lezeš', což poškozeného rozčílilo a ukázal na obžalovaného zdvižený prostředník,“ popsala obžaloba začátek sporu.
Zdvižený prostředníček donutil řidiče zastavit, vyskočit z vozu a hulákat na chodce. Ten si ještě mobilem vyfotil registrační značku vozu a odcházel pryč. „Obžalovaný ho doběhl a fyzicky napadl tak, že do něj nejprve zezadu strčil, přitom pokračoval ve slovních urážkách slovy 'ty kreténe, ty debile' a následně poškozeného udeřil dlaní na pravou tvář a ucho a následně dlaní na pravou stranu krku,“ stálo v obžalobě.
Soud: Absence sebereflexe
Řidičovo chování státní zastupitelství kvalifikovalo jako výtržnictví a brněnský městský soud muži uložil trest dvou měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku. Řidič ale odmítl takové potrestání akceptovat a obrátil se na odvolací Krajský soud v Brně. V odvolání argumentoval tím, že poškozenému se nic zvláštního se mu nestalo, a trest by měl být proto mírnější.
Senát v čele s Markétou Jirsovou ale neměl pro takový názor pochopení. „U obžalovaného absentuje jakýkoliv náhled a sebereflexe i to, že neprojevil žádnou lítost. Jeho postoj k případnému uložení alternativního trestu nemohl odvolací soud zjistit, neboť obžalovaný se k odvolacímu řízení nedostavil. Za tohoto stavu věci vzhledem k tomu, že obžalovaný není zaměstnán a nemá tedy žádný trvalý zdroj příjmu, nebylo možno uvažovat o jiném než podmíněném trestu odnětí svobody,“ konstatovala Jirsová.