Článek
Dohodu podepsali minulý pátek, informovaly ve čtvrtek Hospodářské noviny (HN). Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky téměř za tři miliardy korun. Vagonka už nemá žádný provoz ani zaměstnance.
Černý a jeho společnost DN Art přihlásili do řízení několik fiktivních pohledávek. Kvůli nim v roce 2014 neprošel návrh na konkurz. Firma místo toho skončila v reorganizaci. V ní nabrala dluhy za dalších 150 milionů korun – a snížilo se tak uspokojení původních věřitelů, uvedly HN.
Má obstavený majetek
Černý, který zastupoval Davida Ratha v jeho korupčních kauzách či expremiéra Petra Nečase (ODS), se proti pokutě 180 milionů odvolal. O odvolání Vrchní soud v Praze zatím nerozhodl. Advokát, který má kvůli dluhu i obstavený majetek, nakonec správkyni navrhl smírné vyřešení sporu s tím, že zaplatí 2,19 milionu.
Ve vězení napadl Ratha nůžkami. Soud muži potvrdil trest 6,5 roku vězení
Loni vyplatila insolvenční správkyně čtyřem věřitelům firmy HMS 290,8 milionu Kč. Největší sumu, 244,6 milionu, získala firma Popelante Development Limited, která do řízení vstoupila místo firmy Gomanold. Správkyně vyplatila věřitele poté, co Vrchní soud v Praze odmítl odvolání dvou věřitelů. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.
Hýsková použila peníze, které získala z prodeje areálu bývalé vagonky Legios v Lounech. Závod koupila v roce 2020 Traťová strojní společnost za 750,7 milionu Kč. Správkyně prodala závod v insolvenčním řízení.
Společnost HMS navazovala na tradici výroby a oprav železničních nákladních vagonů. Dříve měla název Legios, ještě předtím Lounské strojírny (LOSTR). Vagonku vlastnil podnikatel František Savov, který je obžalovaný v kauze daňových podvodů a žije v Londýně. Organizační a vlastnická struktura podniku se opakovaně měnila.