Článek
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) ovšem s názorem odborníků nesouzní. Fiala ve středu večer oznámil, že ačkoliv se postupně upouští od povinného plošného testování a povolí se vstup neočkovaným do restaurací a na nejrůznější akce, tak povinnost nosit roušky a respirátory zatím neskončí.
„Respirátory už škodí. Brání udržení imunity proti respiračním virům,“ sdělil Novinkám Šinkora. Jejich nošení by se podle něj mělo zrušit v dnešní době již všude, tedy i na takových místech, jako jsou dopravní prostředky nebo obchody. „A hlavně by doma měli být jen ti, kterým je blbě. Já jsem doma proto, že blbě je ministr zdravotnictví a celá vláda,“ dodal.
Soud tvrdě zkritizoval vládu: Nesmíte opatřeními nutit lidi do očkování
Nedávno lékaři upozornili, že se letos na podzim prohnala Českem i ostatními evropskými zeměmi masivní vlna RSV viru, který způsobuje respirační problémy. Zhoršená byla podle Šinkory právě tím, že se lidé s virem setkali po pauze, kterou způsobilo zakrývání respirátory, a neposilovali tak proti němu imunitu.
Podle Thona by mělo být nošení respirátorů dobrovolné. „Každý si ho skutečně může vzít tam, kde je potřeba a kde může mít smysl. Odpovědným lidem tedy není potřeba nic z toho ani nařizovat, ani zakazovat,“ napsal Novinkám.
Ve starých respirátorech jsou bakterie i plísně
Zvlášť dlouhodobé nošení stejného respirátoru může podle Thona přinést jeho majiteli zdravotní problémy. „Opakované nošení kontaminovaných respirátorů vede k infikování jejich nositele celou řadou bakterií, virů i plísní odlišných od SARS-CoV-2 viru,“ varoval.
Nasazená rouška na obličeji dělá lidi atraktivnějšími, vyplývá ze studie
„Nelze opomíjet ani další závažnou skutečnost, a to zátěž životního prostředí nadbytečným množstvím použitých respirátorů – odpadu. Produkujeme zbytečně velké množství obtížně rozložitelného a biologicky kontaminovaného odpadu, se všemi důsledky,“ uzavřel Thon.
Roháčová by nošení respirátorů ukončila během následujících několika týdnů. „Výjimkou by mohla zůstat zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče,“ napsala Novinkám.
Odborníci reagují na fakt, že ačkoliv čísla nakažených SARS-CoV-2 stále dosahují rekordních hodnot, počty vážně nemocných a hospitalizovaných pacientů se drží nízko. Ve středu přibylo 50,6 tisíce nakažených, hospitalizovaných bylo asi 2,5 tisíce. Ukazuje se, že nová varianta omikron není tak nebezpečná.
I Švédsko ruší opatření
V současné době platí povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorách, pokud v nich nelze udržet vzdálenost 1,5 metru od cizích osob. Venku je nutné nosit ochranu dýchacích cest, pokud je na jednom místě více než 30 lidí a nelze od nich udržet vzdálenost 1,5 metru. Opatření se nevztahuje na děti, které ještě nezahájily školní docházku, a na osoby s poruchou intelektu nebo ty, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu.
K rozvolňování opatření přistupuje řada evropských zemí. Prakticky všechna omezení zrušilo Dánsko, Velká Británie, Irsko, Norsko či Švédsko. K rozvolňování dochází také v Nizozemsku, Itálii a ve Francii. V Izraeli se zrušily i zelené covidové pasy a povinná karanténa pro školáky po kontaktu s nakaženým.