Článek
Úřady byly na mnoha místech kvůli popelářům v karanténě nuceny snížit frekvenci svozu odpadu. Místo hladu se tak obavy Britů přesunuly k hlodavcům, pro které jsou volně pohozené pytle na ulicích doslova rájem, všiml si britský Daily Mail.
Například ulice v jihozápadním Londýně byly ve středu ráno obsypány desítkami pytlů, které byly mnohdy přeplněné nespotřebovaným jídlem, které si Britové obstarávají v nákupní horečce.
to all the people in this great city of ours in Derby, if you have gone out & panic bought like a lot of you have & stacked up your houses with unnecessary items you don’t normally buy or you have bought in more food than you need, then you need to take a good look @ yourself pic.twitter.com/fpYdGBu6M4
— Ajit Singh Atwal (@AtwalAjit) March 27, 2020
K hromadění odpadků na ulici pomáhá kromě absence až třetiny popelářů a nákupní horečky také fakt, že spousta Britů je v současné situaci mnohem častěji doma a logicky se tak zvyšuje produkce odpadu.
Firmy svážející odpad už musely udělat některá opatření. Přestaly například svážet odpad v zelených popelnicích, které jsou určeny pro bio odpad ze zahrad a nabádají obyvatele, aby například posekanou trávu kompostovali sami.
There’s not much that upsets me more than wasted food when children are going hungry. All that stockpiled food now hitting the bins. Buy only what you need. And if you find you have more than you need them for God’s sake share it!! pic.twitter.com/GYSrqGS2XZ
— Susie Maguire (@susiemaguire) March 28, 2020
„Největší problém je, že máme udržovat dvoumetrové rozestupy, to ale v autě, kde sedí tři chlapi, není dost dobře možné. Ochranné pomůcky jsme nedostali, a když musíme svážet odpad v době nákupních horeček a obsáhlých online nákupů, tak jsme skutečně vyčerpaní,” uvedl nejmenovaný popelář z oblasti East Midlands.
Kromě přetížených pracovníků městských služeb vzniká z nahromaděného odpadu i riziko přenášení nemocí od hlodavců, kteří se hemží ulicemi.