Hlavní obsah

Za růst počtu případů po celé Evropě můžou fanoušci Eura, tvrdí WHO

Novinky, mso
Ženeva

V zemích, kde se odehrávají zápasy fotbalového EURA, zmírňují protiepidemická opatření, například v maďarské Budapešti mohlo na poslední utkání českého týmu s Nizozemskem plné hlediště. Davy fanoušků ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) značně přispěly ke zhoršující se koronavirové situaci v Evropě.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Plné stadiony a hospody fanoušků na Euru mohou podle WHO za nárůst počtu nakažených v EvropěVideo: Reuters

Článek

Minulý týden vzrostl počet nových infekcí napříč starým kontinentem o deset procent. WHO to zčásti přičítá právě fotbalovému šampionátu, který je rozesetý po celé Evropě. Právě cestování fanoušků, jejich shromažďování ve větším počtu lidí a rozvolňování restrikcí vedly podle WHO ke značnému nárůstu nových případů.

„Musíme se podívat na to, jak se lidé na stadion dostávají. Cestují v přeplněných autobusech? Dodržují opatření, když tak činí? A co se děje po zápasech? Když opustí stadion, jdou do hospody sledovat další utkání? Varovali jsme, že pokud se tohle bude dít, budou počty nakažených stoupat. Především u lidí, kteří nejsou naočkovaní,“ uvedla Catherine Smallwoodová z WHO.

Svá tvrzení opírá Světová zdravotnická organizace o prostou statistiku. Před fotbalovým šampionátem zaznamenávala Evropa deset týdnů v kuse pokles v počtu nákaz.

Současnou situaci navíc komplikuje fakt, že se po Evropě šíří nakažlivější varianta delta. Skotským úřadům se například podařilo odhalit 1991 fanoušků, kteří navštívili v Glasgow duely mistrovství Evropy a následně se u nich projevilo onemocnění covid-19.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer označil rozhodnutí pořadatele UEFA pustit na stadiony davy fanoušků za „naprosto nezodpovědné“. Asociace se ale brání tím, že vstup na stadion je „plně v souladu s předpisy stanovenými příslušnými místními orgány veřejného zdraví“.

Výběr článků

Načítám