Článek
„Pětadvacítka se ministerstvu financí moc nepovedla. Je to moc složité,“ řekl ve čtvrtečním rozhovoru pro Blesk Babiš. Podle něj by nyní vláda neměla „zatěžovat lidi nějakou byrokracií“, a naopak je namístě jim finanční dopady krize co nejvíce usnadnit. „Budeme to ještě upravovat,“ dodal premiér.
Vláda v úterý rozhodla, že vyplatí jednorázově 25 000 korun osobám samostatně výdělečně činným, jejichž podnikání bylo postiženo opatřeními proti šíření koronaviru. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení.
Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 1, 2020
Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent. Nárok mají mít jen ti, kteří měli loňské hrubé příjmy 180 000 korun, tedy 15 tisíc měsíčně.
Tyto a další podmínky kritizovala nejen opozice, jako TOP 09 nebo ODS, ale i řada čtenářů ve svých e-mailech pro Novinky. Jeden z nich se pozastavoval nad tím, proč by měli nyní zůstat zcela bez pomoci právě ti nejchudší živnostníci. Další se diví, proč se má porovnávat první čtvrtletí, když dopady nouzového stavu lze čekat až od dubna. V březnu ještě pokles tržeb nastat nemusel, protože podnikatelům dobíhaly platby za faktury z února, kdy ještě žádná omezení neplatila.
Na jednorázovou kompenzaci 25 tisíc řada podnikatelů nedosáhne
Úpravy připustila už ve středu i ministryně financí Alena Schillerová. Na Twitteru napsala, že záměrem bylo vytvořit jednoduchý, rychlý, a přitom co nejspravedlivější systém dostupný všem postiženým živnostníkům. „Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě,” napsala.
Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 1, 2020