Článek
První komplikace při cestě domů čekala na italsko-rakouském hraničním přechodu v Brennerském průsmyku. Rakousko vyhlásilo od úterního dopoledne zákaz vstupu na své území všem cestujícím z Itálie. Výjimkou jsou pouze osoby s blíže neupřesněným zdravotním potvrzením.
Vstup je povolen Rakušanům, kteří se vracejí z Itálie. Musejí se zavázat, že po příjezdu do svého bydliště stráví dva týdny v domácí karanténě. Policisté pouštějí do země i tranzitní cestující, tedy i Čechy vracející se domů. Ti musejí Rakouskem projet bez zbytečného zdržení. Podle informací se kolony na dálnici včera netvořily, protože hustota dopravy klesla oproti normálu o více než polovinu.
Lidem, kteří se předčasně vracejí s cestovní kanceláří, musí cestovka nevyužitou dovolenou kompenzovat. V CK Fischer, která patří prostřednictvím své dceřiné společnosti Nev-Dama k nejvíce postiženým, mají spočítáno, že budou v souvislosti se změnami vyvolanými koronavirem vracet svým zákazníkům celkem zhruba 170 milionů korun.
Vrátí něco Italové?
„Kolik z toho dostaneme od italských partnerů zpátky, o tom se bude teprve jednat,“ řekl mluvčí cestovky Jan Bezděk.
Na otázku ohledně letošního dalšího prodeje dovolených mluvčí uvedl, že sice výrazně poklesl, ale nezastavil se. Vzhledem k tomu, že březen a duben patří tradičně k prodejně slabším měsícům, není podle něho pokles nijak dramatický.
„Prodej letních dovolených jsme podpořili tím, že zákazníkům umožníme bezplatnou změnu destinace ještě tři týdny před nástupem, a pokud se rozhodnou dovolenou v této lhůtě zrušit, zaplatí jen minimální storno ve výši 1500 Kč,“ řekl Právu Bezděk. Podobně minulý týden zvolnila své podmínky i cestovní kancelář Exim Tours.
Stát se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) chystá firmám a živnostníkům v cestovním ruchu pomoci, například odložením splácení daní či bezúročnými půjčkami. Někteří podnikatelé hovoří o poklesu svých tržeb i o 70 procent.