Článek
Janet Diazová, šéfka klinického managementu WHO, řekla, že první studie ukazovaly oproti deltě na snížené riziko hospitalizace při infikování variantou, která byla poprvé identifikována v Jihoafrické republice loni v listopadu.
Také se zdá, že z omikronu vyplývá menší riziko závažného onemocnění jak u mladších, tak u starších lidí, uvedla Diazová v Ženevě. Reuters připomíná, že dopad omikronu na starší populaci je jednou z velkých nezodpovězených otázek kolem nové varianty. Většina dosud studovaných případů se přitom týkala mladších lidí.
Něco jako chřipka. Omikron za pár dní další varianty vytlačí, míní Pačes
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na brífinku řekl, že varianta omikron by neměla být považována za „mírnou”, neboť globální počty infekcí stoupají k rekordním úrovním, zdravotní systémy jsou zahlcené a vlády usilují o zkrocení viru, který už dohromady zabil více než 5,8 milionu lidí. Tedros rovněž zopakoval svou výzvu k větší rovnoměrnosti v distribuci vakcín a přístupu k nim.
36 zemí pod 10% proočkovaností
Podle současného stavu distribuce vakcín 109 zemí nestihne splnit cíl WHO plně proočkovat 70 procent světové populace do července, dodal Tedros. Dosažení zmíněného cíle by podle WHO mělo ukončit akutní fázi pandemie.
Poradce WHO Bruce Aylward řekl, že 36 zemí ještě nedosáhlo ani desetiprocentní proočkovanosti. Celosvětově přitom nyní tvoří 80 procent pacientů s těžkým průběhem covidu-19 lidé neočkovaní.
Hostomský: Omikron přefrčí jako bouře. Klidně zrušme opatření
Počet celosvětově nově hlášených případů koronavirové infekce podle údajů WHO za uplynulý týden vzrostl o 71 procent na téměř 9,5 milionu. Tolik jich za sedm dní dosud nikdy hlášeno nebylo. Skutečný počet případů je přitom zřejmě ještě mnohem vyšší, protože mnohde se nedostatečně testuje nebo jsou hlášení neúplná. Čísla se vztahují k týdnu od 27. prosince do 2. ledna. V těchto dnech bylo ze světa hlášeno také 41 tisíc nových úmrtí nakažených.
Dohromady svět od začátku pandemie před dvěma lety eviduje na 289 milionů potvrzených covidových infekcí a 5,4 milionu obětí. V Severní a Jižní Americe se počet nakažených za jediný týden zdvojnásobil, v Evropě nárůst představoval 65 procent.
Krizový šéf WHO Michael Ryan řekl, že spekulace o tom, že by omikron mohl být poslední variantou epidemie, je pouze „přáním, které je otcem myšlenky”. „V tomto viru je stále mnoho energie,” varoval Ryan. Podobně se vyjádřila také epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová. „Myslím, že je velmi nepravděpodobné, že omikron bude poslední variantou, o níž nás uslyšíte diskutovat,” řekla expertka.