Článek
„Týká se to pacientů s covidem-19, ať už mají jakkoliv závažný průběh,“ upřesnila lékařka a specialistka na klinickou péči při WHO Janet Diazová. Doporučení se podle ní „zakládá na velmi malé jistotě“, že ivermektin může pacientům při léčbě onemocnění způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 pomoci.
EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19
WHO ivermektin posuzovala na základě 16 klinických testů zahrnujících 2400 lidí, píše agentura Reuters. Některé ze studií porovnávaly účinky ivermektinu na pacienty s covidem-19 s antimalarikem hydroxychlorochin. Klinických testů zahrnujících kontrolní skupiny, kterým je podáváno placebo, bylo jen velmi málo.
Reich: Nechápu, proč se bojíme použít staré léky na nové nemoci
Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválený při léčbě některých parazitárních onemocnění.
Nezkusit ivermektin je neetické, tvrdí světoví lékaři
„Určitě potřebujeme více dat, abychom mohli učinit informované rozhodnutí,“ uvedl Bram Rochwerg z kanadské McMasterovy univerzity a spolupředseda panelu WHO, který ivermektin posuzoval. Dostupných dat o účincích ivermektinu je podle něj málo a jsou pravděpodobně založená na náhodě.
Pořád nechápu, co se tu děje, říká brněnský primář Rezek
„Vysledovali jsme nárůst nežádoucích vedlejších účinků u pacientů, kteří při náhodném výběru dostali ivermektin,“ sdělil Rochwerg a jako příklad uvedl poruchy trávení nebo bolesti hlavy.
Po celém světě je podle Rochwerga registrováno 66 klinických studií s 60 tisíci účastníky, lze tedy podle něj očekávat, že data ohledně účinku tohoto antiparazitika na pacienty s covidem-19 se ještě upřesní.
Praktik: Ivermektin je šance, kterou je třeba využít
České ministerstvo zdravotnictví na začátku března oznámilo, že ivermektin umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta a nemůže být součástí běžné péče. Svůj postoj ministerstvo nezměnilo ani po posudku a doporučení EMA.