Článek
„Jeho oko vypadalo, že exploduje. Nemohl ho ani otevřít, aniž by si nestáhl kůži. Takový otok jsem v životě neviděla,“ popisovala Daily Mailu jeho matka Angela.
Problémy začaly u chlapce 16. prosince, kdy byl společně s matkou a čtyřmi dalšími sourozenci pozitivně testován na koronavirus. V izolaci pak hrál doma počítačové hry, o šest dní později měl dva testy negativní, ale začala u něj bolest v levém oku.
„Nejdřív jsem se domnívala, že to má z těch her, takže jsem si z toho nic nedělala. Ale na Štědrý den už to vypadalo špatně, vzali jsme ho do nemocnice, kde ho hned připojili na kapačky,“ popisovala Mooneyová.
„Doktoři mi pak řekli, že ta infekce může vést k trvalému oslepnutí a že u Zaca došlo k alergické reakci na virus, který postihuje děti,” dodala chlapcova matka.
Zatímco Světová zdravotnická organizace mezi nežádoucí vedlejší potíže při koronaviru řadí konjunktivitidu, která způsobuje zánět spojivek, studie spojují s koronavirem i orbitální celulitidu.
Podobný případ už popsal například odborný časopis The Journal of Craniofacial Surgery. U 28letého muže v Brazílii se infekce vyskytla také krátce poté, co byl pozitivně testován na koronavirus.
Studie lékaře Vinícia Almeidy Carvalha a jeho týmu ze státní univerzity v Londrině naznačují, že covid-19 může přispívat k infekci dutin, která se může rozšířit do okolí oka.
Možnou souvislost mezi koronavirem a očními infekcemi zkoumala také Americká oftalmologická akademie.
U tří pacientů v New Yorku, kterým vyšel pozitivní test na covid-19, byla diagnostikována kartitida (zánět rohovky), která vedla k endoftalmitidě (zánět nitroočních struktur) a hluboké ztrátě zraku v průběhu dvou měsíců.
Newyorští vědci sice neprokázali, že by koronavirus přímo způsobil oční infekci, keratitidu vedoucí k zánětu nitroočních struktur ale považují za velice vzácnou.
Vědci dodali, že výskyt tří případů během dvou měsíců v New Yorku, kde je vysoký počet případů covidu-19, je důvodem k dalším studiím.