Článek
Podle Ryana roušky představují spíš dodatečná rizika, když je lidé nesprávně snímají. Právě při tom se prý totiž mohou nakazit. „Naše rada: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen,” řekl Ryan.
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v České televizi k textu WHO řekl, že má zásadní nedostatky. Není prý pravda, že lidé se nakazí jen v rodině. Uvedl také, že povinné nošení roušek zavede Rakousko.
SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky
Rakousko v pondělí oznámilo, že od středy zavede povinnost nošení roušek při nakupování. Roušky budou lidem rozdávány u vchodů do obchodů. Německý ministr zahraničí Heiko Maas nevyloučil, že by takové opatření mohlo být zavedeno také v Německu. „Pokud to má smysl, neměli bychom něco takového vylučovat,” řekl sociálnědemokratický (SPD) politik deníku Bild.
Ve Francii už podlehlo koronaviru přes 3000 lidí
Podle Maase ale musí být jisté, že roušky člověka nebo lidi v jeho okolí skutečně ochrání. „Nemá smysl si pověsit na obličej něco, co nemá vůbec žádný ochranný účinek,” řekl Maas.
Stabilizace se prý blíží
V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Český premiér Andrej Babiš dokonce o víkendu vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušky na veřejnosti. Video vyzývající lidi k nošení roušek prý Babiš poslal většině evropských prezidentů a premiérů.
Mr. President @realDonaldTrump, try tackling virus the Czech way. Wearing a simple cloth mask, decreases the spread of the virus by 80 %! Czech Republic has made it OBLIGATORY for its citizens to wear a mask in the public. Pls retweet. God bless America!https://t.co/BATFV8l3ob
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 29, 2020
Protože v mnoha zemích byla zavedena přísná omezení pro pohyb venku, číhá nyní hlavní nebezpečí nákazy v rodině, upozornil Ryan. "Ve většině částí světa se nyní kvůli omezenému vycházení odehraje většina nakažení v prostředí domovů, v rodině," řekl. "V jistém smyslu se přenos (nákazy) přesunul z ulice do rodin," dodal expert. Proto je podle něj nutné, aby lidé v domácnostech bedlivě sledovali své zdraví.
Podezřelé případy musejí být rychle rozpoznány a izolovány od ostatních členů rodiny, nabádal Ryan. Potvrzené nakažené je pak třeba izolovat a ti příbuzní, kteří se mohli také nakazit, musejí zůstat v karanténě. Pouze pokud se podaří toto zaručit, bude možné uvažovat o uvolnění přísných restrikcí pro vycházení, poznamenal Ryan.
Opatrně optimisticky se Ryan vyjádřil také k dalšímu vývoji epidemie v Itálii, která je nejpostiženější zemí v Evropě. Podle něj by omezení pohybu a další opatření z uplynulých dnů měly vést k brzké stabilizaci epidemie, ale i poté bude třeba ostražitosti.
V Česku zemřelo 23 lidí, za den stoupl počet o šest
„Doufáme, že Itálie a Španělsko už tam téměř jsou, vir se nevyčerpá sám od sebe, je třeba ho unavit úsilím v oblasti veřejného zdravotnictví,” poznamenal expert WHO.