Článek
„Příliš pozdě jsme schvalovali a byli jsme příliš optimističtí ohledně masové výroby. A možná jsme si byli příliš jistí, že co si objednáme, dostaneme včas,“ řekla. Pochybení Evropské komise už připustila minulý týden.
Přislíbila, že komise připraví Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) nová pravidla, která co nejvíce urychlí schvalování. To v současnosti trvá o několik týdnů déle než v některých mimounijních státech.
BioNTech rozjel v Marburgu novou výrobu vakcíny
Dosud bylo do EU dodáno 26 milionů dávek vakcín. „Naočkováno bylo v zemích EU 17 milionů lidí,“ řekla šéfka Evropské komise. Pro ilustraci, v zemích Evropské unie žije 446 milionů lidí.
„Společným nepřítelem je virus. Všichni musíme dělat to nejlepší, abychom ho porazili,“ skončila von der Leyenová.
V zemích EU se očkování proti covidu-19 rozběhlo pomaleji než ve Spojených státech, Británii či Izraeli, které dříve schválily vakcíny a uzavřely smlouvy s výrobci. Brusel se nyní pře s firmou AstraZeneca, která proti původním slibům zhruba o polovinu omezila objem vakcín, který členským státům doručí do konce března.
Ruský fond: Evropská léková agentura přijala žádost o registraci Sputniku V
EK kvůli tomu zavedla systém kontrol exportu očkovacích látek vyráběných v EU, jenž má v krajním případě umožnit zákaz jejich vývozu. Opatření však ostře kritizovala Británie kvůli tomu, že počítalo s kontrolami na hranicích Irska a Severního Irska vyloučenými brexitovou dohodou.