Článek
Úpravy a vyšší postihy se týkají jen porušování krizových opatření nařízených vládou, tedy například zákazu provozování služeb nebo pohybu. Netýká se naopak například nošení roušek.
Správní orgán i policisté mají díky registru dostat možnost zohlednit, jestli je přestupek krizového opatření páchán opakovaně, a tomu přizpůsobit výši i druh sankce.
Není to šikana, ti lidé ohrožují ostatní, hájí Hamáček chystaný registr hříšníků
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před jednáním vlády řekl, že novela krizového a přestupkového zákona má odstranit komplikace při vymáhání pravidel. „Nevytváří se žádný nový registr, jen se do něj dosud nezapisovaly přestupky proti krizovému zákonu,” vysvětlil.
☑️ Vláda právě schválila návrh @jhamacek, který rozšiřuje stávající registr přestupků o přestupky spáchané dle krizového zákona. https://t.co/TYcaYDvb56
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) February 8, 2021
Přestupky stejného člověka mohou řešit orgány na různých místech a nemají přehled, zda se jich nedopouští opakovaně. Kromě evidence přestupků proti krizovým opatřením by měla novela zavést i povinnost informovat o výsledku správního řízení bez zbytečného odkladu ohlašovatele přestupku, tedy nejčastěji policii nebo obecní policii.
Hamáček chce lidi místo zpřísňování motivovat, přitom chystá registr hříšníků
Přestupek je pak podle návrhu spáchán opakovaně v případě, kdy od předchozího pravomocného rozhodnutí u stejného přestupku do spáchání dalšího neuplynulo 12 měsíců.
Fyzickým osobám by nově mohla být za opakované porušení nařízení uložena pokuta až 30 tisíc korun, firmám a podnikatelům až čtyři miliony.