Hlavní obsah

Vědci odhalili, proč koronavirus způsobuje infarkt či mrtvici

Jeruzalém

Koronavirus SARS-CoV-2 je především respirační onemocnění, má ale také několik symptomů, které u člověka mohou vést k dlouhodobějším zdravotním potížím. Jedním takovým je poškození cév či srážení krve, což vede k infarktům nebo mozkovým mrtvicím. Izraelským vědcům se teď podařilo identifikovat proteiny viru, které tyto trable způsobují.

Foto: Profimedia.cz

Koronavirová buňka

Článek

„Primárně máme tendenci uvažovat o covidu-19 jako o respiračním onemocnění, ale pravda je taková, že pacienti, kteří prošli covidem-19, mají až třikrát vyšší pravděpodobnost, že dostanou mozkovou mrtvici či infarkt,“ uvedl pro The Jerusalem Post lékař Ben Maoz, který vedl studii telavivské univerzity.

V Evropě může do února zemřít dalších 500 tisíc nakažených, varuje WHO

Koronavirus

Výsledky studie byly zveřejněny ve vědeckém časopise eLife. Výzkumníci identifikovali pět z celkových 29 proteinů viru, které jsou odpovědné za poškození krevních cév nebo endotelových buněk, které krevní cévy vystýlají.

„Když koronavirus vstoupí do těla, začne jím napadená buňka produkovat jeho 29 proteinů. Z těch se stane další virus a tak dále. Naše cévy se v tomto procesu mění z nepropustných trubic na jakési propustné sítě, které si můžete představit jako kusy látky. Paralelně s tím tak dochází ke zvýšení srážlivosti krve,“ vysvětloval Maoz.

Pilulka proti covidu dostala zelenou v Británii

Evropa

Jeho tým zkoumal všech 29 proteinů, které koronavirus produkuje, a v pěti případech zjistil, že specifické proteiny způsobují největší poškození endotelových buněk a tím i cévní stability a funkce.

„Informace, které jsme získali, snad povedou k vývoji léčby. Náš výzkum by mohl pomoci najít lék, který by cíleně zastavil buď aktivitu viru, nebo alespoň minimalizoval jeho schopnost poškozovat krevní cévy,“ dodal Maoz.

Výběr článků

Načítám