Hlavní obsah

Vědci hlásí obrat v pátrání po léku na covid-19

V hledání léků na onemocnění covid-19 hlásí vědci z Oxfordské univerzity průlom. Zjistili, že prostředek na astma známý pod názvem Budesonid je slibný medikament, který zásadním způsobem ovlivní vývoj protikoronavirových léků, píše server deníku Krone.at.

Foto: Profimedia.cz

SARS-CoV-2 pod mikroskopem

Článek

Podávání Budesonidu podle studie výrazně mírní těžký průběh plicní choroby covid-19, kterou způsobuje nákaza koronavirem. Tým vědců Oxfordské univerzity zveřejnil výsledky svého bádání v renomovaném odborném časopise The Lancet.

Relativně bezpečný, široce používaný a dobře prostudovaný lék, jako je inhalační steroid, může mít vliv na nynější pandemické onemocnění.
Mona Bafadhelová, vedoucí týmu

Studie se účastnilo 146 lidí, kteří byli infikováni koronavirem. Polovina z nich dostávala Budesonid dvakrát denně po dobu 28 dnů, druhá polovina podstupovala normální léčbu. U infikovaných, kteří podstoupili léčbu Budesonidem, ustoupily nejen projevy choroby, ale i sama nemoc podstatně rychleji než u skupiny, jež medikament nedostávala.

Podle vědců je ale důležité, aby byla léčba nasazena co nejrychleji, maximálně do sedmi dnů od prvních projevů infekce.

„Jsem ráda, že relativně bezpečný, široce používaný a dobře prostudovaný lék, jako je inhalační steroid, může mít vliv na nynější pandemické onemocnění,“ řekla Mona Bafadhelová, vedoucí vědeckého týmu.

Astmatiků bylo v nemocnicích minimum

Vědci při svém výzkumu vycházeli z toho, že i jiné medikamenty s glukokortikoidy určené pro astmatiky mají podobné účinky jako Budesonid.

Zjistili totiž, že v nemocnici skončilo s těžkým průběhem covidu-19 minimum pacientů s astmatem.

Výběr článků

Načítám