Článek
O vydezinfikování pláže rozhodl jeden z radních Agustín Conejo. A od organizací zabývajících se ochranou životního prostředí se na něj ihned snesla vlna kritiky. Podle nich rozprašování chemikálie zahubí bezobratlé živočichy, ale ovlivní i páření ptáků nebo rybolov.
Conejo nejprve krok hájil tím, že chtěl ochránit před šířením nákazy obyvatele, kteří se na pláž začnou vracet, zpětně si však uvědomuje, že nešlo o nejšťastnější rozhodnutí. „Uznávám, že to byla chyba. Udělal jsem to ovšem s nejlepšími úmysly,“ uvedl pro server BBC.
Poškodili křehký ekosystém
Chemikálii po pláži rozprašovalo několik traktorů a malých nákladních vozů. Podle Maríi Dolores Iglesiasové, která šéfuje jedné z environmentálních organizací ve španělském regionu Cádiz, kde se městečko nachází, prý jeden z traktorů přejel ptačí hnízdo s vejci. „Nechali zdevastovat celé duny a šli naprosto proti pravidlům. Co udělali, je šílenost, když navíc přihlédneme k tomu, že virus přežívá v lidech, nikoli na pláži,“ nešetřila s kritikou radních Iglesiasová.
“Reconozco que ha sido un error, se hizo con la mejor intención”. La Junta de Andalucía estudia sancionar a Zahara de los Atunes por rociar la arena con lejía para que los niños jugasen en la playa https://t.co/1s5Yd4y0pt …
— EL PAÍS (@el_pais) April 29, 2020
Španělská pobočka Greenpeace varovala, že rozprašování chemikálie neovlivní pouze období páření ptactva, ale naruší celý ekosystém, tedy i ryby, protože je jasné, že se chemikálie dostane do moře. „Tohle není jeden z Trumpových výmyslů. Tohle se stalo v Zahara de los Atunes,“ napsala organizace na Twitteru s odkazem na amerického prezidenta, který se nedávno ptal, zda by se lidem nemohla dezinfekce vpravit injekcí přímo do těla.
Úřady provincie krok radnice rovněž zkritizovaly a zvažují, že za něj uloží sankci. Podle Iglesiasové je rozprašování chemikálií možná vhodné pro města a další zastavěné plochy, ale rozhodně ne pro pláže či krajinu obecně.