Hlavní obsah

Ve Francii jdou city stranou, pacienty nad 75 let už nezachraňují

Lékařství zemí, které patří k nejzasaženějším v koronavirové krizi, se vrací k medicíně bojišť 18. století. Pacienti nakažení virem SARS-CoV-2 se třídí, píše server týdeníku Focus. Hlavním kritériem je věk nakaženého. A staří mají smůlu.

Foto: Yves Herman, Reuters

Jednotka intenzivní péče v belgické nemocnici

Článek

Ve francouzských nemocnicích je síto přísné. Kapacita nemocnice ve francouzských Mylhúzách byla rozšířena o armádní polní nemocnici, přesto nestačí. Lůžko na jednotce intenzivní péče a plicní ventilaci dostanou pouze pacienti mladší 75 let. To ostatně potvrdil vedoucí pohotovosti Marc Noizet.

„Kdokoli je starší nad 75 let, už nebude intubován,” řekl. „Vytížení je tak velké, že dostupné plicní ventilátory musí být vyhrazeny mladším pacientům s větší šancí na přežití,“ dodal.

Češi za jediný den vybrali 10 milionů na plicní ventilátory

Koronavirus

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Neresuscitovatelní

Zdravotnický personál v mnoha nemocnicích na severu Itálie si musí zvyknout na novou zkratku NCR. To znamená „non candidabili alla rianimazione“, v překladu něco jako „nelze zahrnout do resuscitace“.

Nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče znamená, že lékaři se musí v určitých případech rozhodnout, o čí život budou bojovat. „Pokud je někomu mezi 80 a 95 lety, má velké dýchací problémy, tak se na jednotku intenzivní péče nedostane. Tato místa jsou vyhrazena pro toho, kdo má větší šance na přežití,“ řekl anesteziolog Christian Salaroli z Bergama.

Francie evakuovala nakažené koronavirem zvláštním rychlovlakem TGV

Koronavirus

New York: Zemřou i ti, kteří by nemuseli

K podobné situaci se mílovými kroky blíží New York. Starosta města Bill de Blasio v rozhovoru pro televizní stanici CNN řekl, že pokud půjde šíření nákazy stejným tempem jako nyní, nemocnice budou během sedmi dnů za hranou svých kapacit a lékaři se budou muset rozhodovat, koho dají na plicní ventilaci a na koho nezbude.  „Zemřou i ti, kteří by zemřít nemuseli,“ uvedl de Blasio.

Mrazivé záběry. Průlet plícemi zdevastovanými koronavirem

Koronavirus

A nejde jen o to. Problémem budou ochranné oděvy a masky, dostatek personálu a vše, co nemocnice potřebuje, aby fungovala. „Duben bude horší než březen a obávám se, že květen bude horší než duben. To nejtěžší je teprve před námi,“ dodal starosta.

New York: Bomba, která už exploduje

Koronavirus

Pandemie nemoci Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, si vyžádala již přes 24 tisíc obětí po celém světě. Koronavirem se ve světě nakazilo téměř 538 tisíc lidí. Uvádí to americká Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie celosvětově monitoruje.

Vědci: Bez opatření by koronavirus zabil 40 milionů lidí, nakažen by byl celý svět

Koronavirus

Výběr článků

Načítám