Článek
Data z Číny naznačují, že by celkové množství nakažených mohlo být kvůli „tichým přenašečům” znatelně vyšší. Podle oné zprávy bylo v Číně jen do konce února pozitivně otestováno na nákazu Covid-19 více než 43 000 osob, které neměly žádné příznaky. Tyto osoby skončily v karanténě, ale v rámci tamějšího systému sčítání nebyly započítány do celkového počtu nakažených, který v té době činil zhruba 80 000.
Toto zjištění by mohlo mít vliv na volbu bezpečnostních opatření, které v současné době jednotlivé země volí. Vědci se zatím nejsou schopni shodnout na tom, jakou roli hrají asymptomatičtí přenašeči v rozšiřování choroby a nakolik infekční pro okolí vlastně jsou.
Poměr asymptomatických má být nezanedbatelný
Stále více vědců se ohrazuje proti dřívějšímu tvrzení Světové zdravotnické organizace (WHO), podle kterého jsou asymptomatičtí přenašeči „extrémně vzácní”. Studie WHO odhadovala, že by tito tiší přenašeči měli činit jen jedno až tři procenta z celkového počtu nakažených.
Už v únoru skupina japonských vědců pod vedením epidemiologa Hirošiho Nišiury z Hokkaido University upozorňovala, že řada faktorů značí, že velké množství případů nakažených novým koronavirem zůstává vlivem nedostatečné diagnostiky oficiálně nezaznamenaných.
Častěji mohou být asymptomatické děti
Na základě vzorku získaného z testování Japonců evakuovaných z města Wu-chan v čínské provincii Chu-pej, odkud se nákaza rozšířila do celého světa, určil poměr asymptomatických japonských pacientů na 30,8 procenta. Což je číslo velmi podobné tomu, které se má údajně nacházet v dokumentech čínské vlády.
„Podíl asymptomatických nakažených... může být vyšší mezi dětmi než u dospělých. To by mohlo značně změnit náhled na šíření viru, a dokonce pozměnit ideální intervence,” dodal japonský vědec.
Zatímco WHO počítá jako potvrzené případy i osoby, které byly testovány pozitivně, ač nemají žádné symptomy, Čína 7. února poupravila své směrnice tak, že pouze symptomatičtí pacienti jsou vedeni jako potvrzené případy.