Článek
„Před Vánocemi je to pro nás tragédie. Každý rok mám touto dobou nejvyšší tržby,“ řekl Právu Peter, majitel hračkářství v bratislavské čtvrti Ružinov. Obchodníci doufali, že před Vánocemi dorovnají či sníží ztráty z předchozích vln pandemie. Na to mohou zapomenout.
Lockdown nelockdown. Slovensko hlásí rekordní přírůstek nakažených
Petra však nejvíc štve fakt, že velké obchodní řetězce, které nabízejí kromě potravin i jiné zboží, zůstaly otevřené. „Zašel jsem se podívat do jednoho z řetězců a klidně si tam prodávají například i hračky. Jsme blízko hranic s Maďarskem. Vytáčí mě tudíž, že Slováci jezdí před Vánocemi nakupovat do zahraničí,“ dodal.
Jen oči pro pláč
Jeho slova potvrzuje pohled na parkoviště před nákupními centry v maďarských městech Budapešť, Győr a Miskolc. Zaplnila je auta se slovenskými SPZ. „U nás všechno zavřeli, tak jsme přijeli nakoupit sem. Také natankuji, protože v Maďarsku je mnohem levnější benzín,“ říká Ondrej z Rimavské Soboty, který nakupoval v Miskolci.
Po návratu z některých zemí zavádí Slovensko 14denní karanténu
Maďarský web vg.hu konstatoval, že obyvatelé jižního Slovenska si pořizují letos dárky většinou v Maďarsku. „Odvážejí si většinou oblečení, kosmetiku, hračky a elektroniku. Pomáhá to našim domácím obchodníkům,“ potvrdila Katalin Neubauerová z Maďarského svazu obchodníků.
Daniel Krakovský, předseda Iniciativy slovenských maloobchodníků, žádá okamžité kompenzace obchodníkům. Upozorňuje, že po schválení lockdownu měli podnikatelé hned vědět, jak je stát odškodní. „Česká republika obchody nezavřela, ale podnikatelé už mohou žádat podporu. Rakousko naběhlo na velmi efektivní model proplácení nákladů v závislosti od poklesu tržeb. U nás zůstaly podnikatelům jen oči pro pláč a prázdné účty,“ konstatoval.
Špatná čísla
Lockdown byl původně vyhlášen na dva týdny, ale ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský už naznačil, že se asi bude prodlužovat. Negativní trend naznačují zvyšující se počty infikovaných covidem-19, a především počty obětí, které jsou v těchto dnech nejvyšší od letošního března.
Připojit na ventilaci? Při selekci hraje roli věk i absence očkování, říkají slovenští doktoři
Slovensko zaznamenalo v úterý 85 a ve středu přes sto úmrtí na covid-19. Od začátku koronavirové krize zemřelo v zemi 14 606 lidí pozitivně testovaných na covid. Slovenské nemocnice čelí v těchto dnech náporu pacientů s covidem, z nichž více než 80 procent není očkováno. Země patří mezi nejméně proočkované v Evropě, když poměr těch, kteří dostali vakcínu, dosahuje jen 45 procent.
Odborníci očekávají, že počty infikovaných ještě porostou, i když lockdown omezil pohyb lidí v masových dopravních prostředcích a o 11 procent klesl také pohyb osobních automobilů. Zatím však stále stoupají počty hospitalizovaných s covidem. „Situace je momentálně stejně špatná jako na vrcholu druhé vlny, když ne horší,“ řekl mluvčí nemocnice v Nových Zámcích Ján Baček. Další vývoj trendu v počtu hospitalizovaných bude možné odhadnout až po dvou týdnech lockdownu.