Článek
Tým analyzoval data z britské aplikace Covid Symptom Study mezi loňským 8. prosincem a 4. červencem letošního roku. Do aplikace lidé zaznamenávají údaje o dokončené vakcinaci, testech na koronavirus a své symptomy v případě nákazy.
Vědci sledovali zdravotní stav více než dvou milionů lidí, z nichž 1,2 milionu uvedlo, že dostali alespoň jednu dávku vakcíny. Celkem 971 504 uživatelů aplikace uvedlo, že mají dokončené očkování proti koronaviru.
Přibližně 6030 uživatelů aplikace uvedlo, že mělo pozitivní test na covid-19 nejméně 14 dní po prvním očkování. V případě druhé dávky to bylo 2370 lidí, kteří uvedli, že měli pozitivní test sedm dní po druhé dávce.
Jen 31 z 592 lidí, kteří do aplikace zaznamenávali své příznaky ještě 28 dní po potvrzení infekce nebo déle, mělo dlouhý covid.
Vědci uvedli, že u plně očkovaných je hospitalizace v případě nákazy o 73 procent menší, pokud jde o závažné příznaky, u plně očkovaných se snižuje téměř o třetinu.
Nejběžnější příznaky, jakými jsou ztráta čichu, kašel, horečka, bolesti hlavy a únava, byly mírnější a méně často hlášené, uvedla studie.
„Zjistili jsme, že šance na výskyt příznaků 28 dní od potvrzení infekce nebo déle je u lidí s dokončeným očkováním přibližně poloviční. Tento výsledek naznačuje, že riziko dlouhého covidu se snižuje u jedinců, kteří dostali obě dávky očkování, když vezmeme v potaz celkově nižší riziko nákazy u plně naočkovaných,“ uvádí studie.
Autoři studie rovněž zjistili, že největší riziko nákazy po dokončeném očkování je u starších, zdravotně oslabených lidí, kteří žijí ve znevýhodněných oblastech.
„Očkování masivně snižuje riziko dlouhého covidu. Nákaza po dvou dávkách vakcíny je mnohem mírnější, takže vakcíny skutečně mění nemoc k lepšímu,“ uvedl vedoucí výzkumu, profesor Tim Spector z Královské univerzity.