Článek
Asi za dva týdny by mělo být jasné, zda protikoronavirová vakcína společností BioNTech/Pfizer funguje i proti nové mutaci, která se vyskytla v Anglii.
„V tuto chvíli neumíme říct, jestli naše vakcína chrání i před touto novou mutací,” řekl Şahin na tiskové konferenci. Čistě vědecky je podle něj ale „velmi pravděpodobné”, že imunita vyvolaná vakcínou bude účinná i proti nové variantě.
Potřebujeme novou definici normálu. Tento virus s námi zůstane následujících 10 let.
„Nemyslíme si, že je nějaký důvod se obávat nebo strachovat,” dodal. Pokud by totiž bylo potřeba látku upravit, aby fungovala i proti nové mutaci viru, vědci to zvládnou za poměrně krátkou dobu.
Jeho společnost využila při návrhu vakcíny technologii mRNA vakcíny. Písmenko „m” představuje anglické slovo „messenger”, tedy poslíček. Tyto typy vakcíny mají tu výhodu, že u nich lze nastavení poměrně snadno měnit.
„Vysvětlila bych to asi tak, jako když na kabát našijete nové knoflíky. Látka i střih zůstávají, šicí stroje jedou dál, jen se použijí jiné knoflíky,“ popsala Právu molekulární bioložka Helena Jiřincová.
Virus tu bude 10 let, myslí si
To potvrzuje i šéf BioNTechu. „Krása této poslíčkovské technologie spočívá v tom, že jsme schopni okamžitě vyvíjet vakcínu, která kompletně napodobuje chování nové mutace – technicky bychom zvládli novou vakcínu poskytnout během šesti týdnů,” myslí si Şahin.
V takovém případě by ale pravděpodobně musely regulační úřady látku schválit znovu. Na otázku, kdy si myslí, že se život vrátí do normálu, odpověděl: „Potřebujeme novou definici normálu. Tento virus s námi zůstane následujících 10 let.”
Látka vyvinutá firmami BioNTech a Pfizer byla v pondělí schválena Evropskou komisí a může se tak začít využívat v členských zemí EU. Do Česka by první várka měla dorazit o víkendu.