Článek
V hlavním městě bylo testováno za dva dny více než 3000 lidí z 5000 plánovaných. Testování v Praze zajišťuje 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Armáda České republiky.
„Zatímco v ostatních kohortách máme otestovanou většinu potřebného počtu dospělých a seniorů, u dětí je to zatím jen čtvrtina z požadované tisícovky,” uvedla Klusáková.
Pro děti a dorost je nově vyhrazeno testovací místo v Kateřinské zahradě od 10:00 do 20:00. Za první dva dny studie kolektivní imunity proti covid-19 bylo vyšetřeno 251 dětí a mladistvých. V plánu je otestovat 1000 lidí ve věku osm až 17 let.
Celkem by mělo být v Praze také 1500 lidí ve věku 18 až 39 let, 1500 lidí mezi 40 a 59 lety a 1000 lidí od 60 do 89 let.
Časosběrné video z testování na koronavirus na pražském náměstí Míru
„Samotné vyšetření je triviální, odběr krve z bříška prstů,” popsal již dříve děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šedo. Kapka krve se pak dá spolu se dvěma kapkami reakčního činidla do testovací pipety a do deseti až 15 minut je znám výsledek: „Je-li negativní, tak se testovaný s onemocněním s velkou pravděpodobností nesetkal. Je-li pozitivní, tak onemocnění v minulosti prodělal, a to způsobem, který mohl být i bez klinických příznaků.” Pozitivně testované podle Šeda čeká ještě klasický test z výtěru z nosohltanu a izolace do doby, než budou znát výsledek.
Lidé vzali testovací místa útokem. V Praze hlásili po čtvrthodině pro dnešek plno
Další testovací místa jsou v Brně, v Litoměřicích a také v Olomouci, Uničově a Litovli. Poslední dvě zmíněné lokality byly na začátku epidemie dva týdny uzavřené kvůli vysokému výskytu