Článek
S covidem-19 od začátku epidemie zemřelo v zemi téměř 40 tisíc lidí. Očkovat se v pondělí nechalo pouhých sedm zájemců. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie v České republice stabilně zpomaluje od začátku února. Na 100 tisíc obyvatel nyní za uplynulý týden připadá 138 nakažených. Takzvané incidenční číslo se za jeden den snížilo téměř o pětinu.
Kleslo ve všech krajích. Nejvyšší zůstává v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 251 případů covidu.
Covid v Česku: Čísla jsou nejlepší od loňského října
Naopak v Libereckém kraji má incidence hodnotu 76, nejméně v ČR. Nižší než 100 je incidenční číslo také v Karlovarském a Moravskoslezském kraji.
S koronavirem je v nemocnicích 748 pacientů, z toho 52 v těžkém stavu. Před týdnem bylo s nákazou hospitalizováno téměř 1500 lidí, v těžkém stavu bylo přibližně 80 z nich.
Laboratoře v pondělí provedly 5784 testů, což je stejně jako v případě odhalených nákaz letošní druhý nejnižší počet. Ve srovnání s minulým týdnem, kdy bylo testů více než 25 tisíc, ale klesla také pozitivita.
V případě preventivních testů bylo pozitivních méně než 14,5 procenta vzorků, před týdnem to bylo více než 16,3 procenta.
U diagnostické indikace testů, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, podíl klesl z 24 procent na 17,5 procenta.
Pouze u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, podíl odhalených nákaz mírně vzrostl z 14,3 procenta na 14,8 procenta.
Kanadské ministerstvo omylem sdílelo místo dat o covidu porno
Dlouhodobě se snižuje zájem o očkování. V pondělí vakcinaci podstoupilo pouze sedm lidí, letos nejméně. Všichni si přišli pro druhou dávku vakcíny. Jinak ale bývá největší zájem o třetí, posilující dávku.
Od začátku vakcinace bylo v Česku naočkováno přes 17,5 milionu dávek. Plně naočkováno bylo téměř 6,9 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo přes 4,1 milionu očkovaných.
Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno téměř 3,9 milionu potvrzených případů nákazy. S covidem dosud v zemi zemřelo 39 997 lidí.
V poslední době se ale počty zemřelých snižují, v každém z posledních čtyř dní jich ministerstvo eviduje méně než deset. Údaje se při dalších aktualizacích mohou ještě měnit.
V Šanghaji zemřelo dalších sedm lidí
V Šanghaji za 24 hodin zemřelo na covid-19 sedm lidí. Za minulé dva dny tak finanční metropole Číny ohlásila deset mrtvých. Denně nyní v 25milionovém městě přibývá kolem 20 tisíc nových infekcí.
Celá Čína, kde byl virus SARS-CoV-2 na konci roku 2019 poprvé identifikován, má zhruba 5000 mrtvých a 190 tisíc potvrzených nákaz.
Čínské úřady k epidemii přistupují s politikou nulové tolerance a v případě Šanghaje to znamená přísnou uzávěru.
Uzavřená Šanghaj oznámila první případy úmrtí lidí s covidem
Na tak hustě obydlené místo má Šanghaj úmrtnost nízkou, a to přes malou proočkovanost starších lidí, píše agentura AP.
Podle šanghajských zdravotnických úřadů jsou dvěma dávkami vakcíny očkovány necelé dvě třetiny občanů starších 60 let a třetí dávku si nechalo dát méně než 40 procent lidí v této věkové skupině.
Mezi sedmi novými případy úmrtí byli lidé ve věku 60 až 101 let. Trpěli podle úřadů také jinými chorobami a nikdo z nich nebyl očkován. U všech se po hospitalizaci objevily závažné symptomy.
V Šanghaji působí mnoho zahraničních firem a je zde největší čínský přístav. Téměř třítýdenní uzávěra má závažný dopad na ekonomickou aktivitu města.
V Šanghaji se kvůli pandemickému opatření střetli obyvatelé s policií
Část podniků, například Tesla, se od pondělka připravuje na uvolnění lockdownu.
Počítá se s tím, že mnoho zaměstnanců bude muset zůstávat v areálu podniku i mimo pracovní dobu, a podle AP zatím není jasné, jak se podniky budou vyrovnávat s narušenými dodavatelskými a obchodními trasami a s uzávěrami v dalších čínských městech.
Banka Nomura odhaduje, že uzávěry různého stupně se nyní týkají 350 milionů Číňanů ve čtyřech desítkách měst, jejichž produkce činí 40 procent čínského hrubého domácího produktu.