Článek
„Je to poprvé, kdy je vakcína v klinické fázi testována na lidech. Cílem je určit toleranci a specifickou imunitní odpověď na virus,“ uvedl vedoucí studie profesor Peter Kremsner. CureVac pracuje na vakcíně, která by měla organismu umožnit bránit se nákaze vlastními silami tak, že vyrobí protilátky a další imunitní buňky.
Univerzitní klinika uvádí, že studie bude probíhat v několika fázích. Vakcína by se měla nejprve podávat testovaným osobám v nejnižší dávce, a to dva mikrogramy. Počet účastníků a dávka účinné látky by měla být zvýšena v závislosti na toleranci látky.
Čtyři evropské země si „předplatily” vakcínu na covid
První výsledky z těchto testů se očekávají na podzim a v září by mohla začít druhá fáze testování, kdy by se měly rozšířit věkové limity a provést mezinárodní testy.
V Německu dosud povolení k podobným testům obdržela jen firma BioNTech, a to v dubnu. Na celém světě se nyní na lidech testuje zhruba tucet možných očkovacích látek proti koronaviru.
Německá vláda v pondělí oznámila, že do společnosti CureVac vloží 300 milionů eur (osm miliard Kč), a získá v ní tak 23procentní podíl.