Článek
Stát Amazonas je nejvíce postiženým státem v Brazílii, oficiální statistiky uvádějí 2479 potvrzených případů a 207 obětí (data k úterý 21. dubna), ovšem experti se domnívají, že kvůli nedostatečnému testování mohou být ve skutečnosti tyto počty až patnáctinásobně vyšší.
Starosta dvoumilionového Manausu se navíc obává, že mnoho lidí umírá doma, ať už jsou nakažení koronavirem, nebo se jim nedostane včasné péče. Nemocnice už po vzoru jiných přetížených zařízení v zahraničí používají chladicí vozy jako provizorní márnice.
Nejemotivnější je situace kolem pohřbívání obětí. Několikanásobně zvýšená úmrtnost donutila úřady nechat kopat i masové hroby. Navíc chybí lidé. „Někteří hrobaři rovněž onemocněli,“ uvedl Neto.
Pandemie v Brazílii dosáhne vrcholu podle expertů někdy kolem května, v Manausu mají už nyní obsazených 90 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče. Stejně jako v jiných zemích i ve státě Amazonas se potýkají s nedostatkem ochranných zdravotnických pomůcek, chudým nemocnicím ovšem chybí například i rentgeny.
Ohroženi jsou i domorodí obyvatelé
Stát Amazonas má rovněž na svém území nejvíce domorodých kmenů, kteří jsou obzvlášť rizikovou skupinou. Doposud z řad domorodých obyvatel podlehli koronaviru 3 lidé a 31 z nich se nakazilo.
Řada vesnic, domorodých i nedomorodých, jsou velice těžce dostupné. Pokud se nákaza dostane tam, tamním obyvatelům se včasné lékařské péče nedostane.
Bolsonaro vyhodil ministra. Chtěl omezení kvůli nákaze
Expert na infekční onemocnění z Federální univerzity státu Amazonas Bernardo Albuquerque opakuje, že Amazonas potřebuje okamžitou pomoc. Zatím se mu jí však od federální vlády nedostalo.
Prezident Jair Bolsonaro sice přislíbil vybudování polní nemocnice pro domorodce, projekt se ale ještě ani nerozjel. I když prý lituje veškerých lidských životů, je třeba dbát na ekonomiku. Navíc stále opakuje, že podle něj jde v případě koronaviru „o lehké nachlazení“.