Článek
Pozitivní testy u lidí, kteří se z onemocnění covid-19 již zotavili, neznamenají novou nákazu koronavirem. Podle Van Kerkhoveové se naopak jedná o součást léčebného procesu, kdy plíce vylučují mrtvé buňky, které byly koronavirem zasaženy. Tyto buňky jsou následně detekovány testy.
„U lidí, u kterých se prokáže pozitivní test po týdnu, dvou či delší době od vyléčení, se nejedná o opětovné nakažení. Ve skutečnosti testy zachytí fragmenty mrtvých buněk, které byly nákazou zasaženy. Jedná se v podstatě o léčebný proces plic,” uvedla v rozhovoru epidemioložka.
False positive coronavirus tests "caused by dead lung cells", says WHO technical lead on #Covid_19 Dr Maria Van Kerkhove#Marr https://t.co/qhE3xTlFPr pic.twitter.com/3deMPRr7xm
— BBC Politics (@BBCPolitics) May 3, 2020
Na otázku, zda se člověk může nakazit znovu, nebo je chráněn imunitou, však epidemioložka odpovědět zatím nedokáže. „Jestli si dokážeme vytvořit imunitu či silnou ochranu proti opětovnému nakažení, v tuto chvíli nedokážeme určit,” přiznala Van Kerkhoveová.
Covid-19 se po uzdravení nevrací, imunita trvá přes rok, otočil Soul
V Jižní Koreji se v dubnu objevila více než stovka pacientů, kteří se z covidu-19 vyléčili, ale po určité době testy odhalily přítomnost koronaviru v těle. „Potřebujeme systematický soubor vzorků od vyléčených pacientů, abychom mohli lépe porozumět této problematice,” uvedla WHO.
Koronavirus není pomsta přírody, způsobili jsme si ho sami, říká vědec
„Potřebujeme také zkoumat, zda takoví lidé mohou koronavirus nadále šířit. Mít v sobě virus ještě automaticky neznamená, že jej člověk musí šířit na další osoby,” dodala organizace.