Článek
Nařízení částečné evakuace přichází poté, co americká diplomacie v pátek umožnila zbytným pracovníkům konzulátu odjet z největšího čínského města, pokud o to projeví zájem.
Již na možnost dobrovolného opuštění Šanghaje u konzulárních pracovníků reagovala Čína podrážděně, připomněla agentura AP.
Čínská finanční metropole v pondělí oznámila, že začne v některých oblastech uvolňovat lockdown, který začal před více než dvěma týdny.
Zbytečná katastrofa v Šanghaji. Zavření lidé umírají bez léků, covid se stejně šíří dál
Za posledních 24 hodin zde přibylo 22 348 případů koronavirové infekce bez příznaků a 994 případů s příznaky. Je to méně než v předchozích dnech.
Počet potvrzených případů covidu-19 v Šanghaji je ve srovnání s některými světovými městy malý, ale město se potýká s nejhorší epidemickou situací od začátku roku 2019.
Tehdy se virus poprvé objevil v dalším čínském městě Wu-chanu.
Úřady v Šanghaji uplatňují přísnou strategii testování, trasování a karantény pozitivních případů. V době lockdownu jsou omezené dodávky potravin, léků a dalších nezbytných věcí.
Mnoho supermarketů je zavřených a tisíce kurýrů nemohou pracovat. Problémem je také přístup k lékařské péči.
Uzavřenou Šanghaj ovládl hlad. Z oken zní zoufalý nářek obyvatel
Na videích, které se šíří na sociálních sítích, jsou vidět potyčky mezi bezpečnostními pracovníky a obyvateli města, kteří na ně křičí, že potřebují jídlo.
Nejkontroverznějším postupem šanghajských úřadů bylo oddělování dětí s pozitivním testem na covid-19 od jejich rodičů.
Ačkoliv mezitím čínské úřady učinily některé ústupky, americké ministerstvo zahraničí zmínilo nebezpečí oddělování rodičů a dětí ve svém oznámení.