Článek
Ammar Jouini viděl začátek roku optimisticky. Kvůli koronaviru ovšem tento obchodník suvenýrů z pobřežního města Hammamet přemýšlí, že začne hledat jinou práci. „Asi svůj obchod zavřu. Přemýšlím, že se porozhlédnu po něčem jiném, co mě uživí,“ postěžoval si Jouini, který nyní musí čekat i několik dní, než se mu podaří prodat jedinou věc.
Nejen Řím. Jedno z největších koloseí světa je také v Africe
Tunisko se přitom letos připravovalo na rekordní počty zahraničních návštěvníků — turistický sektor navíc po zemědělství zaměstnává největší počet lidí v zemi. Nyní si ale kdokoli dvakrát rozmyslí, zda do Tuniska zavítá, protože by musel do dvoutýdenní karantény. „Nemám žádné zákazníky, rezervace jsou zrušené a lety pozastavené. Ať nás bůh kvůli tomuhle viru všechny ochraňuje,“ dodal Jouini.
Návrat k normálu snad koncem května
Aktuální situace těžce doléhá i na další obyvatele, ať už hotelové manažery nebo i taxikáře. „Stagnujeme. Hodně rezervací je zrušeno, obzvlášť ty od velkých skupin, které měly dorazit například na konference,“ popisuje manažer jednoho z místních hotelů Samir Ncir. „Podívejte se, co se děje v Itálii nebo Francii. Ve všech postižených zemích to ovlivní turismus,“ doplnil s tím, že návrat k normálu by mohl nastat snad na přelomu května a června.
Pro menší obchodníky je to ovšem pořádně dlouhá doba. Obzvláště, když mají doma rodinu, o kterou se musejí postarat.
Pár zbloudilých turistů se přesto v zemi najde. Jedním z nich je i Francouz Henry Hariavite, podle kterého by lidé především neměli panikařit. „Jsme opatrní, ale kvůli nemoci nepanikaříme. Je mezi námi, ale měli bychom pokračovat v existenci, protože život je dar od boha,“ myslí si.