Článek
„Od úterý bude zaveden rezervační systém i pro zdravotníky a lékaře, kteří nebyli očkováni v první fázi,“ řekl Babiš.
Původně měla začít jejich registrace již tento týden v pondělí, následně ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že bude spuštěna nejpozději do 22. ledna, ani k tomu ale nedošlo.
AstraZenca pro všechny?
Premiér se zmínil i o jednání lídrů EU, které proběhlo ve čtvrtek večer. „Hlavní problém Evropy je, že není dostatek vakcín. Vyzvali jsme evropskou komisi, aby intenzivně vyjednávala s firmou Pfizer/BioNTech,“ sdělil premiér. Firma totiž dočasně omezila dodávky do Evropy s tím, že jí to umožní navýšit výrobní kapacity.
Babiš také uvedl, že je potřeba co nejdříve schválit vakcínu od firmy AstraZeneca, k čemuž EU zatím nepřistoupila.
„Všichni chtějí tu vakcínu co nejdříve. Padly i návrhy na to, aby dodávky začaly ještě před schválením. To ale nebylo akceptováno,“ sdělil. Podle něj se také nyní diskutuje, zdali bude vakcína vhodná pro všechny věkové skupiny.
V Česku se očkuje od 27. prosince, kdy dostali vakcínu i premiér nebo ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Prioritně byli očkováni klienti domovů pro seniory a zdravotníci. Od pátku 15. ledna se pak mohou registrovat k očkování také lidé starší 80 let.
Do ČR k čtvrtečnímu dopoledni přišlo 248 625 dávek vakcíny, z nichž drtivá většina je od konsorcia Pfizer/BioNTech. Naočkováno bylo zatím 154 989 lidí.
Podle dřívějších plánů by během ledna mělo být v Česku naočkováno 346 600 lidí, v únoru dalších 271 600. Za měsíc březen by pak měl počet očkovaných činit až 662 400.