Článek
Premiér za zásadní označil zajištění respirátorů pro zdravotníky. „Zavedeme centrální nákup a centrální evidenci,“ konstatoval Babiš.
Největším rizikem jsou podle Babiše turisté přijíždějící přes airbnb. „Paní ministryně (Klára) Dostálová bude jednat s cestovkami,” uvedl Babiš.
Podle něj naopak není nutné rušit další hromadné akce. Jediným omezením bude světový pohár v biatlonu, který proběhne bez diváků.
Akce pro více něž 5000 osob by ale měli pořadatelé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha hlásit hygienické stanici. Ta by měla být informována například o národnostním složení návštěvníků. Jak mají organizátoři například sportovních utkání odhadovat počty návštěvníků, kteří dorazí, a jejich složení, není jasné.
Komunitní šíření koronaviru v ČR zatím není. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou nejohroženějšími regiony v Evropě Německo, Itálie a Francie. Šíření koronaviru bylo zaznamenáno rovněž ve Švýcarsku.
Ochranné pomůcky docházejí, je třeba rychle jednat, varovala WHO
Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru už v úterý večer informovalo o tom, že zakazuje od středy vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) hodlá po zákazu vývozu a prodeje respirátorů třídy FFP3 omezit i prodej dezinfekčních prostředků. „Poptávka (po respirátorech, rouškách a dezinfekci) je obrovská po celém světě,“ připustil ministr Vojtěch.
Vojtěch už před jednáním novinářům řekl, že s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO) jednal také o fixaci cen respirátorů a roušek tak, aby se nestaly předmětem černého obchodu.
Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) by na nádražích a letištích měl být dostatek dezinfekčních prostředků. Budou rovněž vytipovány vlaky z postižených oblastí, u nichž bude zajištěna zvýšená dezinfekce.