Článek
Thajsko teprve začátkem dubna podmínky karantény uvolnilo a žádalo od příchozích desetidenní izolaci, pro očkované pak sedmidenní. To se ale od května změní a bez ohledu na očkování bude karanténa trvat dva týdny, stejně jako před 1. dubnem.
Asijská země se 70 miliony obyvatel se potýká s rostoucími počty nakažených, denní bilance jsou rekordně vysoké. Za poslední den laboratoře odhalily 1871 nových případů infekce virem SARS-CoV-2. V Bangkoku a provinciích, kde je situace nejhorší, se proto zavřou restaurace či fitness studia, obchodní centra budou mít omezenou otvírací dobu a na veřejnosti se smí setkat nanejvýš 20 lidí.
Horší situace i u sousedů
Přísnou týdenní uzávěru ve čtvrtek nařídilo i hlavní město Nepálu Káthmándú. Zavřou se tam všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží, a lidé smějí vycházet ven jen v nutných případech. Úřady uvedly, že v zemi se 30 miliony obyvatel je každý den zhruba třetina provedených testů pozitivní. Ve středu hlásily 4900 nových případů nákazy, celková bilance infikovaných překročila 312 tisíc.
Koronavirus se dostal už i k Mount Everestu
Vietnam ve čtvrtek zjistil první místní nákazu koronavirem za 35 dní. V severní provincii Ha Nam se virus potvrdil u čtyřčlenné rodiny, na jihu v Ho Či Minově Městě je jeden infikovaný. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Všichni byli v kontaktu s člověkem, který se vrátil z Japonska, měl pozitivní test, ale dodržel karanténu.
Úřady nařídily provinciím a státním agenturám zpřísnit testování, kontroly a dohledávání kontaktů.
Téměř 98milionový Vietnam má od začátku epidemie 2910 infikovaných a 35 úmrtí, což je v rámci Asie velmi dobrý výsledek, píše agentura Reuters. Připisuje se rychlé reakci už na první případy.