Článek
„Jediný člověk nakazil hned 1500 lidí,” řekl Semjonov. Dodal, že podle statistik jeden člověk infikovaný koronavirem způsobujícím onemocnění covid-19 v průměru nakazí dva až tři lidi, v případě varianty delta pět až šest lidí.
Superpřenašeč ale průměr vysoce překonává. V některých ruských regionech může podíl superpřenašečů na rozšíření nákazy podle Semjonova dosahovat i více než 80 procent.
„Koronavirus se šíří vzduchem a kapénkami při kontaktech s jinými lidmi. Pokud člověk nedodržuje odstup, nenasadí si roušku a vyrazí v přeplněném vagonu metra do práce, přestože se necítí dobře, má vyhlídku, že se stane superpřenašečem a nakazí spoustu lidí. Svým pohrdáním pravidly vytváří příležitost pro rozšíření infekce,” varoval Semjonov.
První oběť koronaviru v Jižní Koreji, superpřenašečka nakazila lidi na mších
Současně apeloval na nošení roušek a respirátorů. „Pokud pokladní v obchodě nemá roušku anebo ji má staženou pod bradou, není to superpřenašeč? Okolo pokladny za směnu projdou stovky lidí, a to blíž než půldruhého metru. Ale stačilo by, aby pokladní a zákazník měli roušky, a riziko nákazy by kleslo. Podobně i ve veřejné dopravě,” zdůraznil.
V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 6,4 milionu lidí, z nichž více než 164 tisíc podle údajů vládního operativního štábu nákaze podlehlo.
O nákaze mezi očkovanými chybějí data, v USA je přestali sbírat
Ruský statistický úřad uvádí více než dvojnásobný počet obětí pandemie, což vláda vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i zemřelé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.