Článek
Centrum uvedlo, že je v případě zájmu připraveno dodat dávky léku pacientům.
„SÚKL nemá v současné chvíli k přípravku NCTB, využívajícího dle tvrzení výrobce vlastností mezenchymálních kmenových buněk z tkáně pupečníku, data dokládající zejména bezpečnost a účinnost, abychom se mohli kvalifikovaně vyjádřit, zda jej lze použít v souvislosti s onemocněním Covid-19,“ uvedla pro Právo mluvčí SÚKL Barbora Peterová s tím, že uvedený přípravek dosud nebyl podán jedinému člověku.
Česko zkouší na pacientech další experimentální lék
Centrum se odkazuje na zkušenosti z Číny, kde přípravek z kmenových buněk některým pacientům s koronavirem údajně pomohl. SÚKL to ale odmítá. „Nelze odkazovat na data s obdobným přípravkem v Číně, neboť u buněčných přípravků je prokazování podobnosti s jiným buněčným přípravkem složitější než u chemických látek,“ upozorňuje Peterová.
ON-LINE: V Česku přibylo dalších sedm mrtvých s koronavirem, nakažených je 3508
„Data z Číny nevycházejí ze systematického testování, ale spíše z informací o jednotlivém použití. Nelze proto hovořit o prokázání bezpečnosti a účinnosti takové léčby v souvislosti s nemocí Covid-19,“ řekla.
Přehled léků, které by mohly fungovat v boji s Covid-19
Národní centrum tkání a buněk navíc samo stát požádalo o zrušení povolení k výrobě léčivých přípravků: stalo se tak poté, co kontrola ze strany ústavu v červnu loňského roku odhalila závažné nedostatky ve výrobě i kontrole jakosti.