Článek
Vyplývá to z ankety Práva mezi českými pojišťovnami. Ty v rámci cestovního pojištění nebo připojištění svým klientům proplácejí výdaje, pokud jim nákaza nebo setkání s nakaženým překazí dovolenou a oni musejí v cizině strávit další týdny navíc v karanténě. A kolik podobných žádostí měly letos jednotlivé pojišťovny zatím „na stole“?
U těch nejhorších států na cestovatelském semaforu je třeba mít připojištění
Nejvíce jich hlásí ERV Evropská pojišťovna, dosahují vyšších stovek. „Objevila se dokonce i řada případů, kdy měli klienti pozitivní test, přestože měli dokončenou vakcinaci nebo covid prodělali,“ řekl její manažer Vlastimil Divoký s tím, že například za jednoho klienta na Kanárských ostrovech museli za prodloužený pobyt v hotelu uhradit 47,5 tisíce korun.
Japonci jsou k nakaženým olympionikům nemilosrdní
U pojišťovny Uniqa to bylo v řádu nižších desítek, tedy podobně jako loni. „Zejména šlo o exotičtější destinace, například Maledivy a Brazílii, nějaké případy byly v Egyptě,“ uvedla mluvčí Eva Svobodová. Podobně letos řešily desítky případů Slavia pojišťovna či Kooperativa. Zpočátku se to i zde týkalo exotických destinací, nyní přibývají evropské země.
Náklady a limity
Allianz pak eviduje přibližně dvacet případů, nejvíce v evropských zemích jako Řecko, Španělsko či Kypr. „V současné době řešíme nejčastěji situace bezpříznakových klientů, u kterých se onemocnění diagnostikuje při povinném testu před odletem do vlasti,“ sdělila Kateřina Ikráthová z tiskového odboru pojišťovny. Jednotky případů řešily ČSOB pojišťovna, Pojišťovna VZP či ERGO pojišťovna.
Řadu věcí nebo nákladů přitom lze zaplatit z běžného cestovního pojištění.
Mauricius otevřel hranice. Všechny turisty čeká dvoutýdenní karanténa
„V rámci balíčku Nadstandard poskytujeme pojistné krytí na náklady spojené s onemocněním covid-19, a to i v zemích, které jsou označeny jako země s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy. V případě nutných, například pracovních cest i v zemích označených jako země s extrémním rizikem nákazy,“ konstatovala například Klára Bílá z Pojišťovny VZP.
Potřebné proto je dopředu si ověřit, jaké konkrétní riziko v místě dovolené panuje. Protože mnohé pojišťovny na to kladou důraz.
„V případě onemocnění covidem 19 nebo nařízení karantény v dané destinaci záleží na barvě dané země podle barevného semaforu ministerstva zdravotnictví,“ uvedl Ladislav Bělina z pojišťovny Slavia.
Otázka nákladů
U těch nejhorších, červených či černých států, je tedy občas třeba mít specializované připojištění. „Musí se jednat o nahodilou karanténu v rámci covidu, nikoli preventivní, o které je předem známo, že bude nařízena,“ doplnila Renata Houštecká z České podnikatelské pojišťovny.
Zvláště u běžného cestovního pojištění je pak třeba si hlídat, jaké jsou limity pro proplacení ubytování v karanténě.
Karanténa pro naočkované je hloupost, apeluje bývalý britský ministr zdravotnictví
Délka, odůvodnění karantény i hrazení nákladů za ni se přitom země od země liší. Různí se i to, zda si člověk nařízenou izolaci hradí sám, nebo mu ji „dotují“ tamní úřady.
Například v Turecku by měly podle Vlastimila Divokého z ERV Evropské pojišťovny být náklady na ubytování hrazeny skrze vládní program pro certifikaci hotelů, podobně pak i v Řecku. V Egyptě, Bulharsku, Chorvatsku či ve Španělsku si to člověk platí sám.
„V Řecku náklady na ubytování hradí řecká vláda,“ uvedl Divoký s tím, že podobná situace je v Itálii. Na Slovensku by podle něj měly dodatečné výdaje za nečekanou karanténu hradit místní úřady.