Článek
Účinnost Sputniku V je tak téměř stejná jako u preparátů Pfizer/BioNTech a Moderna, kterými se v Evropské unii již očkuje.
Ve srovnání s preparátem AstraZeneca, jehož registraci EU schválila minulý týden, je dokonce vyšší, přičemž výrobce zaručuje vysokou účinnost a snášenlivost i u lidí starších 60 let. Ti tvořili více než desetinu z 20 tisíc účastníků třetí fáze klinických testů.
U vakcíny AstraZeneca je problém, že ve třetí fázi klinických testů na to nebylo dostatečně pamatováno, a proto např. Německo a Itálie ji nepodávají lidem nad 65 let. V České republice se bude AstraZeneca podávat bez rozdílu věku.
Odstraní se pochybnosti?
Během testů Sputniku V se podle studie v několika málo případech objevily závažnější komplikace, ty však neměly s očkováním souvislost. Zemřeli čtyři lidé, ani to však s testováním nesouviselo.
Sputnik V se v tuto chvíli jeví kvalitnější než preparát AstraZeneca
Většina dobrovolníků měla po podání vakcíny jen mírné vedlejší účinky jako bolesti v rameni nebo vykazovala symptomy podobné běžné chřipce.
Deklarované účinnosti dosáhla ruská vakcína po podání dvou dávek. Testy prokázaly, že látka zabránila rozvoji středních a těžkých projevů nemoci covid-19.
Zveřejněním výsledků třetí fáze testování výrobce Sputniku V podle agentury Reuters částečně napravil nedostatečnou transparentnost vakcíny vyvolanou její registrací v Rusku ještě před ukončením závěrečné fáze klinických testů.
Profesoři Ian Jones a Polly Royová z londýnské School of Hygiene & Tropical Medicine označili výsledky studie za „jednoznačné“. „Vědecký základ očkování byl v tomto případě prokázán,“ napsali v komentáři pro Lancet.
Vakcínu Sputnik V, pojmenovanou po slavné ruské družici, vyvinul moskevský ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Její pracovník Denis Logunov prohlásil, že proti koronaviru je nutné nasadit různé vakcíny působící různými mechanismy. I v tomto ohledu je podle něj Sputnik V přínosem.
Maďarsko už má 40 tisíc dávek
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v úterý oznámil, že do země dorazilo prvních 40 tisíc vakcín Sputniku V. „To umožní očkování 20 tisíc lidí,“ připomněl ministr a potvrdil, že v průběhu tří měsíců dodá Moskva ve třech várkách celkem dva miliony vakcín, které postačí k očkování milionu lidí.
AstraZeneca bude i pro lidi starší 65 let, počítá ministr Blatný
Šéf maďarské diplomacie konstatoval, že centrální objednávání vakcín Evropskou unií selhalo. „To ohrožuje životy lidí a oddaluje spuštění ekonomiky. Proto jsme se snažili získat vakcíny z jiných zdrojů,“ řekl Szijjártó.
Koncem ledna požádal výrobce Evropskou lékovou agenturu (EMA) o registraci pro Evropskou unii. Televize ZDF včera sdělila, že EMA se žádostí začne zabývat v nejbližších dnech.
EU zvrtala nákup a distribuci vakcín, píše Daily Mail
Pomalý proces schvalování vakcín touto agenturou kritizoval tento týden bavorský premiér Markus Söder. „Evropské regulační úřady by měly co nejrychleji posoudit i ruskou a čínskou očkovací látku,“ řekl.
V Rusku začala vakcinace Sputnikem V koncem srpna a dnes ho používá k vakcinaci 16 zemí v Evropě, Asii a Latinské Americe. „Sputnik V se v tuto chvíli jeví kvalitnější než preparát AstraZeneca. To je důvod, proč o něm řada zemí začíná uvažovat,“ uvedl nedávno Babišův poradce Roman Prymula.
Proti jednání s Ruskem o koupi vakcín není ani premiér Andrej Babiš. Podmínkou vlády je však její schválení agenturou EMA.