Článek
V pátek tak činil celostátní sedmidenní průměr téměř 163 tisíc nových případů covidu denně, což je podle listu The Daily Mail nárůst o více než 300 procent oproti loňskému počátku září. Hospitalizováno zůstává nyní přes sto tisíc Američanů, zatímco před rokem jich v nemocnici bylo jen 41 tisíc.
Ve srovnání s loňským zářím je vyšší i počet úmrtí, a to o čtyři pětiny. Útěchou je jen to, že počet mrtvých i hospitalizací roste pomaleji než celkový počet případů. To je přičítáno očkování.
Nejistota i po osmi měsících od startu vakcinace
„Je pravda, že nových případů, hospitalizací a úmrtí je více než loni touto dobou, zejména v jižních státech (USA). To bylo velmi překvapivé, protože nyní máme k dispozici vysoce účinné vakcíny,“ připustil podle stanice CNBC Lawrence Gostin, ředitel Centra Světové zdravotnické organizace pro spolupráci v národním a globálním zdravotním právu.
Nenaočkovaná učitelka nakazila polovinu svých žáků
Výsledkem je, že Spojené státy – a vlastně celý západní svět – nejsou ani zdaleka tam, kde zdravotníci doufali, že budou, a to i přesto, že uplynulo už více než osm měsíců od zahájení očkování vakcínami, které se chlubily až 95procentní účinností.
„Nyní panuje mnohem větší nejistota. Dynamický vývoj vztahů mezi variantami (koronaviru), vakcínami a neočkovanými lidmi vede k velké nejistotě, pokud jde o to, co přinese podzim. Tím, co mění hru, je varianta delta,“ prohlásila Barbara Taylorová, proděkanka a specialistka na infekční choroby na Texaské univerzitě v San Antoniu.
Unikl virus z laboratoře? Tajné služby odpověděly Bidenovi
Delta nyní představuje 99 procent všech nových prověřených případů v USA. „Varianta delta nám stále hází klacky pod nohy a myslím, že nejlepší je být opatrný a obezřetný,“ řekla Nusheen Ameenuddinová, pediatrička z Mayo Clinic.
Nastupuje mí
Podle Daily Mailu zůstávají ale počty nových nákaz, hospitalizací i úmrtí pod maximem, jehož USA dosáhly počátkem ledna. Navíc se prý objevují náznaky, že nynější vlna začíná slábnout. Delta tedy už v USA pomalu vykazuje známky vyhoření.
Jenže v Los Angeles a také v Miami se nově prosadila znepokojivá varianta mí. „Odhalení variant jako mí a jejich šíření ve světě podtrhuje, jak je důležité, aby obyvatelé Los Angeles dál přijímali opatření k ochraně sebe i jiných. Právě proto je tak důležité nechat se očkovat a navrstvit tak ochranu,“ řekla Barbara Ferrerová, ředitelka tamního odboru veřejného zdraví.
Mutaci mí zaznamenali o prázdninách i v Česku
Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tvrdí, že více než čtyři pětiny lidí v USA mají nyní imunitu díky očkování nebo po překonání infekce.
Isaac Bogoch, kanadský expert na infekční nemoci z Torontské univerzity, ale varoval: „Můžeme být svědky periodických vln, dokud nebude dostatečná ochrana na úrovni komunit. Doufejme, že k ní dojde spíše prostřednictvím očkování než v důsledku infekce.“